Четвъртфиналите на Евро 2012 започват със сблъсъка Чехия – Португалия и повечето специалисти и фенове дават предпочитанията си на иберийците.

Подобна обаче бе ситуацията и преди 16 години, когато двата тима се срещнаха на същия етап на еврофиналите в Англия.

Тогава в тима на Португалия имаше звезди като Луиш Фиго, Жоао Пинто и Руи Коща, но Карел Поборски попари иберийците с невероятно попадение.

В 53-ата минута с малко късмет той преодоля двама съперници, стигна до границата на наказателното поле и миг преди да бъде затворен, успя да копне топката над излезлия напред вратар Витор Баия и така да осигури неочакваната победа с 1:0.

Двата тима бяха в една предварителна група на Евро 2008, когато португалците биха с 3:1 след голове на Деко, Роналдо и Куарешма.

Иначе общият баланс е равен – по 4 победи и 3 равенства, като в тези 11 мача са вкарани общо 21 гола, което прави по-малко от 2 на двубой.

Интересно е и това, че чехите още не са губили 1/4-финал в европейско първенство в историята си. Освен през 1996 те стигнаха до тази фаза и през 2004, когато биха Дания с 3:0.

Като Чехословакия пък спечелиха мачовете си през 1960 и 1976, когато обаче турнирите се провеждаха по различен начин.