Лидерът след редовния сезон на Изток в НХЛ Питсбърг започна с отлична победа в плейофите, след като срази Ню Йорк Айлендърс с 5:0, за да поведе с 1-0.

Паскал Дюпюи отбеляза 2 шайби, а Марк-Андре Фльори спаси всичките 26 изстрела към вратата си за успеха. Островитяните, които са в елиминациите за първи път от 2007 година, бяха доста притеснени и нямаха шансове.

Пингвините вкараха 4 гола за 22 минути, като пратиха вратаря на съперника Евгени Набоков на пейката и след това спокойно завършиха двубоя. 

В друг мач на Изток Бостън спечели у дома срещу Торонто с 4:1. Кленовите листа пък се появяват в елиминациите за сефте от 2004-а и за 15 техни хокеисти това е първо участие в тази фаза, така че липсата на опит си каза думата. Канадците поведоха в началото, но повече не се разписаха.

На Запад Сан Хосе Шаркс отмъкна домакинското предимство в серията с Ванкувър, като спечели в залата на Канъкс с 3:1. Анти Ниеми отрази 28 изстрела за успеха на Акулите, които допуснаха първия гол в мача, но с две попадения в третата третина стигнаха до триумфа.

Това бе 5-о поредно домакинско поражение за Ванкувър в плейофите като серията започна със загубата в мач №7 от финала за купа Стенли през 2011-а.