Здравенякът бе използван като краен бранител както при баварците, така и в Маншафта. След контузията на Холгер Бадщубер обаче, Боатенг зая мястото си в "сърцето на отбраната" на Байерн и бе с основен принос за требъла през миналия сезон.
"Виждам се напълно като централен защитник, това винаги е била моята цел", каза Боатенг пред мюнхенския вестник "tZ".
"Смятам, че на два турнира съм помагал като краен бранител. Сега обаче дойде времето да играя на моята позиция. Така мога да покажа качествата си, треньорът трябва да е наясно с това", добави Боатенг.
През миналия сезон футболистът взе участие в 26 шампионатни срещи, като във всяка една от тях бе на любимата си позиция.
В последните си два мача за Германия през 2012 година обаче (срещу Ирландия и Швеция), Боатенг бе използван от селекционера Йоги Льов като десен бранител. След това Льов пусна Боатенг в центъра на защитата срещу Казахстан.