Водачът в схемата Роджър Федерер започна с успех, макар и не толкова убедителен, участието си на домашния тенис турнир в Базел с общ награден фонд 891 000 евро.

В среща от първия кръг на надпреварата швейцарецът срещна сериозна съпротива от 86-ия в света Боби Рейнолдс (САЩ), но все пак успя да го отстрани след успех с 6/3, 6/7, 6/3.

Двубоят можеше да се развие много по-лесно за световния номер 2, ако той беше съумял да оползотвори няколкото възможности за пробив в края на втората част, но вместо това американецът успя да изравни резултата, спечелвайки тайбрека с 8:6.

В решителния трети сет Федерер не допусна изненада и с ранен пробив си осигури крайната победа, която го изпраща във втория кръг, където ще срещне победителя от сблъсъка между Едуардо Шванк (Арж) и Ярко Ниеминен (Фин).