Поставеният под номер 1 в основната схема Роджър Федерер се класира за четвъртфиналите на тенис турнира от сериите “Мастърс 1000” в Монреал след победа над сънародника си Станислас Вавринка с 2:0 сета, в отделните части 6/3, 7/6.

Успехът на Федерер в последния мач от програмата на третия кръг на надпреварата влезе в историята, тъй като за първи път от въвеждането на съвременната световна ранглиста (1973г.) всички състезатели от топ 8 намират място на четвъртфиналите на турнир от веригата на АТР.

Шампионът от 2004г. и 2006г. лесно спечели първия сет, но в началото на втория Вавринка дръпна с 3/0 и подложи под напрежение именития си съперник.

Все пак Федерер успя да върне пробива и да стигне до тайбрек, в който въпреки че пропусна 4 мачбола, при 5-ия си опит затвори мача и записа 21-ва поредна победна.

В останалите два осминафинала Жо-Вилфред Цонга безпроблемно отстрани сънародника си Жил Симон (6/3, 6/3), а Николай Давиденко се справи с Фернандо Гонсалес – 7/6, 7/5.

Четвъртфинали (по реда, по който ще се играят днес):

Анди Мъри – Николай Давиденко

Роджър Федерер – Жо-Вилфред Цонга

Анди Родик – Новак Джокович

Рафаел Надал – Хуан Мартин Дел Потро