Преди 20 години всичко беше наопаки. През 90-те г. Серия А беше най-луксозното първенство в света и редовно пръскаше огромни суми за играчи от целия свят. Когато разполагаш с твърде много пари и можеш да купиш когото си поискаш, в трансферната политика се прокрадват някои модни тенденции. Така в момента в Англия е актуално отборът ти да разполага с двама испанци и поне с един белгиец.

В Италия през първата половина на 90-те бяха популярни германците, холандците и, макар и в по-малка степен, англичаните (вероятно заради Мондиал 1990, където играчите на Боби Робсън стигнаха полуфинал и паднаха от Италия в мача за третото място).

Така на 7 юли 1990 г. Дейвид Плат вкара с глава на Дзенга, а на 22 юли 1991 Бари го купи от Астън Вила за 5,5 млн. паунда. По същото време и за същата сума (равна на 17 милиарда лирети) Лацио взе Пол Гаскойн от Тотнъм. Халфът скъса кръстни връзки, заради което дебютът му закъсня с цяла година.

След като най-после се възстанови, Газа вкара изравнителен гол в римското дерби, а в следващия кръг подмина петима съперници и вкара невероятен гол срещу Пескара (няколко години по-късно англичанинът си призна, че в този момент е бил пиян).

През 1995 г. пък халфът на Манчестър Юнайтед Пол Инс стана една от първите покупки на новия президент на Интер масимо Морати. За него бяха платени цели 7,5 млн. паунда, което по онова време беше почти немислима сума. Така Инс стана най-скъпият английски халф и си остана такъв чак до началото на XXI в.

С две думи, по онова време звездите се местеха от Англия в Италия, а не в обратна посока. Не става дума само за англичани. Фиорентина например привлече шведа Шварц от Арсенал и руския национал Канчелскис от Евертън.

Върхът на италианското трансферно безумие настъпи през 2000 г. Най-емблематичният епизод беше молбата на треньора на Интер Марчело Липи, който разполагаше с нападатели като Виери, Хакан Шукур, Рекоба, Саморано (в отбора беше и контузеният Роналдо), се примоли на Морати да му купи 20-годишния нападател на Ковънтри Роби Кийн ("Най-добрият млад играч, който съм виждал някога!").

Морати се усмихна снизходително, извади дребните от джоба и подхвърли на Ковънтри 19,5 млн. евро. Липи беше уволнен още след първия кръг, а през зимата Кийн премина в Лийдс под наем.

Яп Стам пък влезе в тройката на най-скъпите защитници в историята като премина в Лацио от Манчестър Юн. Сър Фъргюсън по-късно написа в биографията си, че феновете на Червените дяволи са обожавали Стам, но офертата от 16,5 млн. паунда за 29-годишния защитник му се сторила прекалено добра. При това холандецът имал проблеми с ахилеса (в интерес на истината, Фърги призна, че от чисто футболна гледна точка решението му се е оказало погрешно).

Скоро обаче италианските клубове започнаха да се давят в блатото на дълговете. Финансовата криза не прости никому. Босът на Лацио Краньоти и този на Фиорентина – Чеки Гори – влязоха в затвора. Сенси, Берлускони, Морати и Аниели пък затегнаха коланите. Таблицата на трансферните рекорди на Серия А, която през 90-те се преписваше наново всяка година, не е поправяна от края на миналия век, когато Ернан Креспо премина от Парма в Лацио. Трансферът му беше на стойност 56 млн. евро (Парма прибра по-малко от половината в кеш, плюс Матиас Алмейда и Серджо Консейсао).

В същото време през 90-те г. звездите сменяха Италия с Англия за последно ура пред пенсиониране (Дзола, Десаи, Виали), заради неподходящия стил на игра (Рой, Бергкамп, Бломквист) или за да получат повече шансове за изява (Виейра, Кану, Анри). Вече няколко години обаче по този маршрут пътуват някои от най-обещаващите таланти от Серия А. Списъкът е крайно внушителен:

2013/14: Ламела (30 млн. евро), Йоветич (26), Освалдо (15), Джакерини (7,5), Либор Козак (7).

2012/13: Настасич (15,2), Гастон Рамирес (15,2), Борини (13,3), Фелипе Коутиньо (10).

2011/12: Сантон (5,6)

2010/11: Балотели (29,5), Коларов (22,7)

2009/10: Акуилани (20), Диаманти (6,8)

2008/09: Досена (9), Бехрами (6,3)

2007/08: Бианки (13), Мунтари (10), Божинов (8)

Тези цифри звучат като истинска симфония. Достатъчно е човек да ги изговори и да се вслуша в звученето им, за да разбере защо Серия А не бере душа под бремето на гигантските дългове, допотопните стадиони и корупционните скандали. Роландо Бианки (4 гола за Ман Сити) – тринайсет милиона; Фабио Борини (един гол в Ливърпул) – тринайсет милиона; Пабло Освалдо (три гола за Саутхемптън) – петнайсет милиона. Тези звуци сами по себе си са способни да изцелят всяка футболна икономика, дори да е толкова закостеняла като италианската.

Няма да задълбавам чак до началото на нашия век – можем да включим в списъка още Шевченко, Креспо, Муту и други осемцифрени изпълнения на Роман Абрамович. По-добре обаче да обърнем внимание върху следния факт: всичките нападатели на Челси, както и тези, чиито имена са набрани с тъмен шрифт, в крайна сметка се върнаха в Италия. В Англия диапазонът на спомените за тях се колебае от недоумение до пълно разочарование. А най-интересното е, че тази тенденция не пречи на другата: въпреки големия брой провали английските клубове продължаваха и продължават да пазаруват все повече и повече футболисти в Италия.

Защо? На първо място защото неуспехът на Божинов отпреди шест години не означава, че Йоветич също ще се провали (макар че и двамата претърпяха контузии и се озоваха на пейката, но това е просто съвпадение). Второ,концентрацията на таланти в Италия в последните години нарасна значително. Причината вероятно е в това, че с цената на мъчителни посткризисни търсения италианските клубове си избраха най-подходящата и достатъчно изгодна ниша във футболния свят. Те преживяха кризата и последствията й, примириха се с мястото, на което се озоваха във футболната йерархия (зад Англия, Германия и два френски клуба), и се научиха да извличат дивиденти.

Днес италианските клубове не преследват модни, скъпоструващи звезди, направили сезона на живота си. Те се опариха покрай Диего, Куарезма и Фелипо Мело и оставиха неразумните инвестиции на разните шейхове и руски милиардери. Всъщност днес италианците изобщо не са конкуренти на англичаните, Байерн или Пари СЖ. За сметка на това те доведоха до съвършенство системата на съвместната собственост и на наемите с право на откупуване, които свеждат до минимум рисковете на трансферния пазар.

При това все повече италиански клубове инвестират в в системите си за издирване на нови таланти. За тях е жизнено важно да грабнат Маркиньос, Коутиньо и Настасич, преди те да се озоват на Острова.

Най-важното е, че продавайки суперизгодно в Англия, италианците пазаруват пак там, и пак суперизгодно. Карлос Тевес например вехнеше в Манчестър и дори успя да сплоти феновете на Юнайтед и Сити срещу себе си. В Торино Юве му даде номера на Дел Пиеро и този сезон аржентинецът вече има на сметката си 11 гола и 7 асистенции.

За три години в Манчестър Юн Пол Погба изигра 3 мача (общо 68 мин.) във Висшата лига. В момента той е един от най-добрите халфове в Серия А и предизвиква интереса на големите футболни акули. Жервиньо не успя да се пребори с конкурентите си Подолски и Касорла в Арсенал, но премина в Рома и се преобрази. Вълците привлякоа от острова и опитния Майкон, който дълго лекуваше коляното си в Ман Сити. В момента бекът редовно се включва в атаките на джалоросите, както го правеше в най-добрите си години в Интер. Милан отмъкна от Висшата лига Балотели, Робиньо, Де Йонг„, а сега и Есиен. В Наполи са халфовете Блерим Джемайли и Валон Бехрами, както и вратарят Пепе Рейна.

Още това лято или в най-добрия случай следващото Серия А може да загуби Пянич, Ернанес, Стротман, Лулич, а може би и други звезди. Италианците обаче вече доказаха, че умеят да намират заместници на напускащите звезди. Умопомрачението в Серия А през 90-те г. беше толкова неудържимо, че човек чак не може да повярва колко стриктно и проницателно действат в момента италианските клубове. А трансферната лудост обзе Англия. Нека си беснеят англичаните – на Апенините помнят много добре до какво води това.

Денис Романцов, "Спорт сегодня"