Фенербахче се класира за полуфиналите на Лига Европа, след като направи 1:1 с Лацио. В първата среща тимът на Владимир Петкович беше загубил с 0:2 и отпадна от надпреварата.

Така Италия за трета поредна година остана без представител на полуфиналната фаза от европейските клубни турнири. През последните пет сезона само веднъж отбор от Апенините е оставал сред най-добрите четири в някоя от двете континентални надпревари (през 2010-та година Интер спечели трофея от Шампионската лига).

През по-голямата част от срещата римляните доминираха, но направиха множество пропуски. Все пак те поведоха в 60-тата минута, когато Сенад Лулич оползотвори хубаво центриране на Антонио Кандрева. Тринадесет минути по-късно обаче "бианкочелестите" допуснаха груба грешка в защита, наказана от Джанер Еркин.

Мачът се игра пред празни трибуни заради наказанието, което изтърпяваше Лацио. Единствено привърженици на Фенербахче бяха допуснати до "Олимпико". Първата по-интересна ситуация в двубоя беше пред вратата, пазена от Волкан Демирел. Антонио Кандрева шутира, но стражът на турския тим закова топката в прегръдката си.

В 7-мата минута Едерсон проби в половината на гостите и стреля, обаче кълбото профуча покрай левия страничен стълб на Демирел. Три минути по-късно Кристиан Барони получи възможност да отправи удар от фаул, но топката срещна стената. На другия край на Ернанеш изпробва силата на своя шут и Демирел отново беше принуден да се намесва.

Турският вратар спря кълбото точно на голлинията, а Либор Козак извърши нарушение, опитвайки се да го довкара. В 15-тата минута Ернанеш отново нанесе изстрел, като този път въобще не намери очертанията на вратата. По-нататък и Едерсон не успя да порази целта. В 21-вата минута пък Раул Мейрелеш стреля над напречната греда от далечна дистанция.

Великолепен изстрел от воле отправи и Кандрева. Халфът се възползва от хубаво центриране на Сенад Лулич, но гол не падна и в този случай. В 33-тата минута Ернанеш уцели стената от фаул, а минута по-късно бразилецът шутира неточно от дъгата пред наказателното поле на "канарчетата".

До края на първата част Кандрева, Едерсон и Ернанеш направиха нови пропуски. "Орлите" не допуснаха положения пред вратата си, но пък и не създадоха някакви кой знае какви опасности пред Демирел. След паузата Владимир Петкович задължително трябваше да извърши промени.

Това обаче не се случи веднага. Междувременно Козак беше много близо до гол в 48-мата минута, когато засече с глава центриране на Кандрева. Топката мина над вратата. Осем минути по-късно на игрището се появи Мирослав Клозе. Опитният нападател замени бранителя Джузепе Биава.

В 59-тата минута Щефан Раду нанесе шут от далечно разстояние, Демирел не съумя да укроти кълбото и то попадна у Козак, който обаче не можа да се разпише. Мрежата на гостуващия отбор най-сетне бе опъната минута след това, когато Кандрева центрира и Лулич отбеляза с глава.

След попадението "бианкочелестите" продължиха да доминират, но трудно намираха пътя към противниковата врата, а в 73-тата минута понесоха тежък удар. Пиер Уебо получи топката в пеналта на домакините и пусна пас към непокрития Джанер Еркин, който вкара и на практика унищожи интригата.

В заключителните минути на срещата Лорик Цана и Серджо Флокари пропиляха добри шансове поне да донесат успех на състава си в конкретния мач. Така отпадна и последният италиански представител в тазгодишното издание на европейските клубни турнири.

Лацио – Фенербахче 1:1