Тотнъм направи важна стъпка към класиране за финала на Купата на Лигата в Англия, след като победи Челси с 1:0 в първия полуфинал. Единственият гол вкара Хари Кейн в 27-та минута от дузпа, с което закръгли сметката си на 20 през сезона. Реваншът е на 22 януари, а другото място на финала ще си оспорват Манчестър Сити и Бъртън, чийто първи мач е утре.

Двата отбора започнаха агресивно, а положения имаше и пред двете врати. Още в 5-та минута Хари Кейн опита да отбележи с ножичен удар, но Кепа нямаше проблеми. Челси отговори със силен удар на Еден Азар от далечно разстояние, който също не порази целта.

Така се стигна до 23-та минута, когато Хари Кейн бе изведен сам срещу Кепа. Нападателят си изпроси нарушение, но страничният рефер бе вдигнал флага за засада. Главният Майкъл Оливър обаче си помогна с ВАР и след няколко минути посочи бялата точка. Кейн реализира без проблеми и стана първият в историята играч на Тотнъм, който отбеляза 20 или повече гола в 5 поредни сезона.

В минутите до края на първата част Челси опита да изравни, но Нголо Канте не успя да засече центриране на Маркос Алонсо в мрежата, а малко след това младокът Калъм Хъдсън-Одой също удари гредата. Халфът опита центриране от дясното крило, топката рикошира в тялото на Дани Роуз, но Газанига успя леко да я отклони, след което тя навести гредата.

В началото на втората част Рюдигер прекрати прекрасна атака на Тотнъм, при която Деле Али излизаше на стрелкова позиция. Еден Азар опита да изненада Газанига с далечен удар, но стражът на Тотнъм отрази. Малко след това и Канте стреля от 25 метра, но Газанига отново бе на мястото си.

Най-доброто положение пропусна Андреас Кристенсен в 59-та минута. Еден Азар центрира от ъглов удар, Рос Баркли насочи топката към далечната греда, където датчанинът бе оставен непокрит. Защитникът обаче не успя да насочи топката в мрежата.

Кепа също показа страхотен рефлекс след много тежък удар от далечно разстояние на Хари Кейн. В 86-та минута Газанига не се намеси добре след остро центриране на Азар от дясното крило, но бранителите пред него успяха да се справят с опасността.

В ответната атака резервата Ерик Ламела изскочи сам срещу Кепа, но миг по-рано фаулира Маркос Алонсо и главният рефер отсъди нарушението. В крайна сметка Тотнъм устиска крехката си преднина и постигна третата си поредна победа над Челси в мачовете от всички турнири.

Тотнъм - Челси 1:0

1:0 Хари Кейн 27’-д

Тотнъм: Тотнъм: Газанига, Трипиер, Алдервейрелд, Санчес, Роуз, Уинкс (89 - Скип), Сисоко, Ериксен (90 - Йоренте), Али, Сон (79 - Ламела), Кейн

Челси: Кепа Арисабалага, Аспиликуета, Кристенсен, Рюдигер, Алонсо, Жоржиньо, Канте, Баркли (75 - Ковачич), Вилиан (63-Педро), Хъдсън-Одой (79 - Жиру), Азар