Евертън спря Челси със силна игра и малко късмет, за да спечели с 1:0 здравия мач от 12-ия кръг между двата тима на „Гудисън Парк”.

След серия колебливи изяви Карамелите изиграха солиден двубой, макар и да имаха известен късмет, тъй като лондончани удариха 3 греди. Като цяло обаче, нападението на гостите не работеше добре.

Така хората на Карло Анчелоти запазиха втората си суха мрежа за сезона и първа от началото на септември, като вече имат 20 точки. На гостите пък липсваше креативност и тяхната поредица от 9 поредни срещи без загуба в първенството и от 14 във всички турнири, приключи. Те остават с 22.

За домакините Хамес Родригес липсваше поради контузия, така че на негово място стартира Гилфи Сигурдсон. Мейсън Холгейт се появи в защита. В същото време Франк Лампард замени контузения Хаким Зиеш с Матео Ковачич, което изглеждаше като доста дефанзивна промяна. Жиру обаче запази мястото си в атака, а Кристиан Пулишич дори не бе в групата на лондончани.

Началото бе равностойно, като и двата тима не успяваха да стигнат до сериозни положения и за двамата вратари нямаше проблеми. Все пак Ричарлисон стреля точно, но право в Менди, а лондончани имаха трудно при създаването на опасни ситуации.

Така се стигна до 21-ата минута, когато Пикфорд прати силно една топка напред, Калвърт-Люин я овладя и бе фаулиран от вратаря Менди. Дузпата бе категорична, а Гилфи Сигурдсон я реализира без проблеми, за да даде преднина на отбора си.

Челси побърза да отговори и Рийс Джеймс стреля опасно от свободен удар, но Пикфорд спаси. Малко след това защитникът получи нова възможност, но този път топката срещна гредата и Евертън оцеля, като все пак Пикфорд леко отклони.

В края на полувремето двубоят отново се оживи, като при една контра Сигурдсон изведе Ричарлисон, но неговият удар с левия крак бе спасен от Менди. След това Маунт блъсна Йери Мина в Пикфорд и Жиру получи шанс да изравни, но Холгейт блокира изстрела.

Веднага след почивката Челси бе близо до изравняването, но ударът на Маунт намери гредата. Домакините обаче също бяха опасни и Ричарлисон преодоля Зума, но Менди спаси изстрела. Йери Мина след това не бе точен с глава.

Сигурдсон прати топката на сантиметри от целта с хубав удар преди Евертън да получи нова дузпа за нарушение на Чилуел  срещу Калвърт-Люин. Този път обаче на лондончани се размина, тъй като се оказа, че има засада на нападателя и ВАР отмени наказателния удар.

Времето минаваше, а усилията на Челси не даваха резултат. В 81-ата минута обаче, късмет обърна гръб на гостите, когато Маунт стреля опасно от пряк свободен удар, но отново гредата спаси Карамелите и Джордън Пикфорд. Жиру пък прати топката над вратата при една ситуация. До края Челси не стигна до нови възможности и така загуби за втори път през сезона, а Евертън се наслади на страхотна победа.

Евертън – Челси    1:0

1:0 Сигурдсон 22 дузпа

Евертън: Пикфорд, Холгейт, Мина, Кийн, Годфри, Айоби (86 Дейвис), Алан, Дукуре, Сигурдсон (83 Гомес), Ричарлисон (90 Кени), Калвърт-Люин
Челси: Менди, Джеймс, Тиаго Силва, Зума, Чилуел, Ковачич (82 Гилмор), Канте, Маунт, Хаверц (68 Ейбрахам), Вернер, Жиру