90-те минути завършиха 1:1, а и двата отбора могат да съжаляват, че не стигнаха до победата в редовното време. При наказателните удари домакините се оказаха по-добри, за да останат в надпреварата.

Томас Тухел очаквано смени почти целия си състав от победата над Тотнъм. Рийс Джеймс се завърна в защита, героят от победата над Шпорите Н’голо Канте обаче стартира, а Тимо Вернер водеше атаката. За гостите на линия отново бе Емилиано Буендиа, който подкрепяше атаката съставена от Траоре, Ел-Гази и Арчър.

Както и в двубоя от Висшата лига бирмингамци бяха по-опасния от двата тима. В 8-ата минута гостите организираха контра, при която Сансон изведе Камерън Арчър на чиста позиция, леко вдясно, но ударът му мина над вратата. Сериозен пропуск.

Домакините се затрудняваха да стигат до добри положения и повечето им атаки приключваха в близост до наказателното поле. Саул все пак стреля неточно с глава, преди в 37-ата минута Хаким Зиеш да се обърне добре и да стреля остро, но Джед Стиър спаси.

Последва и още един сериозен пропуск за Вила. Отново Камерън Арчър се оказа сам срещу Кепа, но стреля в тялото му. Топката отскочи в краката на Ел-Гази, който я насочи към вратата, но пред голлинията Рийс Джеймс изби и така запази нулевото равенство на почивката.

След паузата ситуацията се промени. Домакините заиграха много по-силно, а Томас Тухел пусна Мейсън Маунт вместо Канте. Калъм Хъдзън-Одой тества Стиър, преди в 54-ата минута Рийс Джеймс да центрира майсторски и Тимо Вернер да открие с глава.

Веднага след  това германецът пропусна да удвои и Вила се възползва. В 64-ата минута Кеш центрира и Арчър забоде топката под гредата за 1:1. Темпото се вдигна и Маунт стреля неточно от отлична позиция, докато Буендиа прати кълбото над гредата и също не успя да зарадва своя тим.

Рос Баркли се включи силно от пейката за домакините и можеше да донесе победата, но пропусна. Така в крайна сметка се стигна до дузпите.

Ел-Гази вкара за Вила при първото изпълнение, а Лукаку изравни. След това Ашли Йънг стреля в напречната греда. Маунт не пропусна, а Кепа спаси изстрела на Накамба и след точния удар на Баркли всичко изглеждаше решено. Конса обаче реализира, а Чилуел също намери гредата. Буендиа изравни за 3:3, но при последното изпълнение Рийс Джеймс все пак прати Челси напред.

Челси – Астън Вила    1:1 (4:3 след дузпи)

1:0    Вернер 54
1:1    Арчър    64

Челси: Кепа, Джеймс, Чалоба, Сар, Чилуел, Лофтъс-Чийк, Канте (46 Маунт), Саул (76 Баркли), Хъдзън-Одой, Вернер, Зиеш (76 Лукаку)
Астън Вила: Стиър, Кеш (76 Конса), Туанзебе, Хаус, Йънг, Накамба, Сансон (42 К. Чуквуемека), Траоре (64 Филоджийн-Бидейс), Буендиа, Ел-Гази, Арчър