Арсенал стана първият тим, който се класира за 1/4финалите на ФА Къп, след като спечели с 2:0 гостуването си на третодивизионния Портсмут.

Въпреки че част от основните играчи получиха почивка, лондончани показаха класа и стигната до триумф срещу един от най-силните състави в Лига 1.

Началото бе равностойно, като домакините стартираха амбицирано и в 3-ата минута създадоха разбъркване пред вратата на гостите, но топката бе изчистена.

Така се стигна до 12-ата минута, когато Лукас Торейра получи тежка контузия след сблъсък с Болтън. Халфът бе изнесен на носилка и получи кислород, като по всичко изглеждаше, че състоянието му бе изключително сериозно.

Вместо него влезе Дани Себайос, а гостите започнаха да играят по-добре и Мартинели и Сака пропуснаха. Лондончани не успяха да използват още няколко ситуации преди дълбоко в добавеното време на първата част да поведат.

След корнер топката бе изчистена, но Нелсън получи нова възможност и центрира и Сократис завърши с отличен удар, за да даде преднина на своя тим.

Няколко минути след почивката Артилеристите удвоиха аванса си. Отново Нелсън се справи отлично, като намери Нкетиа, който успя да се освободи и стреля в мрежата за 2:0.

В следващите минути гостите спокойно контролираха двубоя, като не успяха да реализират при няколко обещаващи положения, но така или иначе се класираха за следващата фаза.

Портсмут – Арсенал 0:2

0:1 Сократис 45+4
0:2 Нкетиа 51

Портсмут: Бас, Маккрори, Болтън, Бърджис, Седън, Клоуз, Макгиън, Уилямс, Еванс (74 Канън), Харнес (67 Маркис), Харисън (67 Къртис)
Арсенал: Мартинес, Сократис, Луис, Мари, Сака, Гендузи, Торейра (16 Себайос), Нелсън (91 Мейтланд-Найлс), Уилок (87 Джака), Мартинели, Нкетиа