Евертън нанесе нова загуба на Арсенал, след като спечели с 2:1 на „Гудисън Парк“ мача от 14-ия кръг на Висшата лига.

Головете паднаха до почивката, като Карамелите показаха добра ефективност, а имаха и малко късмет да реализират два пъти.

Лондончани отбелязаха от дузпа, а след паузата доминираха, но без да създават чисти положения. Така те  останаха с 14 точки, докато Евертън излезе втори с 26 преди останалите мачове от кръга.

За домакините Джордън Пикфорд се завърна на вратата, а Шеймъс Колман бе на пейката след 2 месеца отсъствие поради контузия. Голямата новина за Арсенал бе отсъствието на Пиер-Емерик Обамеянг, който не бе в групата и за когото Микел Артета разкри, че има лека мускулна травма в прасеца и ще липсва няколко дни. Габриел Мартинели обаче бе на пейката след възстановяване от тежка травма.

В началото домакините имаха инициативата, но без да създават положения. Майкъл Кийн стреля неточно от дистанция преди Карамелите неочаквано да стигнат до гол. В 22-ата минута Айоби центрира остро отдясно, Калвърт-Люин отклони с глава, а топката рикошира в бедрото на Холдинг и влезе във вратата. Определено късмет за домакините.

Арсенал обаче реагира и Еди Нкетиа стреля неточно преди в 34-ата минута Мейтланд-Найлс да стигне пръв до една топка в наказателното поле, а в опита си да изчисти Том Дейвис изрита противника и това бе дузпа. Никола Пепе изпълни категорично и изравни.

В  края на първата част стана интересно. Първо Пикфорд направи спасяване, а след това Калвърт-Люин стреля много опасно, но Лено изби. В 45-ата минута обаче след корнер Йери Мина засече на близката греда центриране на Сигурдсон и с глава върна преднината на мърсисайдци.

Второто полувреме започна с абсолютна доминация на Арсенал при владеенето на топката, като в 55-ата минута при удар на Давид Луис се получи рикошет и топката се удари в гредата. Пикфорд също не се намеси както трябва. Лондончани имаха инициативата, както и трудности при създаването на положения, а домакините дебнеха за добри възможности при контра.

Артета даде дебют за сезона на Габриел Мартинели около 20 минути преди края, но отборът му продължаваше да не бъде достатъчно креативен. Лаказет също се появи, но това не промени много нещата.

Чак в 86-ата минута резервата Джо Уилок стреля опасно с глава, а в добавеното време натискът на гостите стана сериозен, като първо нямаше кой да засече подаване отдясно, а след това Пикфорд спаси диагонален удар на Букайо Сака и това бе 3-а поредна победа за Евертън и много ценни 3 точки.

Евертън – Арсенал    2:1

1:0 Холдинг 22 автогол
1:1 Пепе 35 дузпа
2:1 Мина 45

Евертън: Пикфорд, Холгейт, Мина, Кийн, Годфри, Дукуре, Дейвис, Сигурдсон, Айоби (84 Колман), Ричарлисон (91 Кени), Калвърт-Люин (93 Тосун)
Арсенал: Лено, Мейтланд-Найлс, Холдинг, Луис, Тиърни, Елнени (64 Уилок), Себайос, Сака, Пепе (71 Мартинели), Уилиан, Нкетиа (75 Лаказет)