Вратарят на Арсенал Бернд Лено подари победата на Евертън, след като допусна огромен гаф, заради който лондончани паднаха с 0:1 в първия мач от 33-ия кръг на Висшата лига.

Така Карамелите спряха серията си от 5 поредни мача без победа в първенството и с 52 точки продължават да преследват място в челната седмица. Артилеристите са 9-и с 46 точки.

Преди мача феновете на домакините се събраха около стадиона и поискаха собственикът Стан Крьонке да си тръгне, недоволни от влизането на клуба в Суперлигата.

Двубоят  не предложи много положения, след като домакините бяха без водещите си играчи в нападение – Александър Лаказет и Пиер Емерик Обамеянг. Еди Нкетиа стартира вместо тях.

Доминик Калвърт-Люин стреля неточно с глава в първите минути, а след това и Лука Дин притесни Бернд Лено с удара си. Домакините получиха възможност в 24-ата минута, но опитът на Нкетиа бе блокиран.

Домакините определено не бяха достатъчно остри в нападение, докато Евертън трупаше самочувствие и Ричарлисон накара Лено да се намесва. В 39-ата минута Сигурдсон стреля в гредата от пряк свободен удар и паузата дойде при 0:0.

Скоро след паузата стана интересно. Първо Ричарлисон претендираше за дузпа, след което домакините получиха такава за нарушение на бразилеца срещу Себайос. ВАР обаче прегледа положението и се оказа, че има засада на Пепе, така че наказателният удар бе отменен.

Арсенал опитваше да натиска, но креативността липсваше. Все пак Чеймбърс стреля неточно при една ситуация, а и Себайос опита късмета си, но Пикфорд спаси. Времето минаваше, след което се стигна и до ключовия момент.

В 76-ата минута Ричарлисон получи в празно пространство, преодоля лесно Джака, след което влезе отдясно в наказателното поле. Бразилецът бе близо до аутлинията и определено опита центриране по земя. Лено обаче не прецени добре ситуацията, топката премина през краката му и се отклони в мрежата. Ужасен момент за германеца!

ВАР провери положението за евентуална засада на Ричарлисон, но такава нямаше. До края гостите се защитаваха добре, като едва в добавеното време Габриел Мартинели получи възможност да изравни, но ударът му бе спасен по великолепен начин от Пикфорд и така Евертън спечели гостуване на Арсенал за първи път от 25 години.

Арсенал – Евертън    0:1

0:1 Лено 76 автогол

Арсенал: Лено, Чеймбърс (83 Уилиан), Холдинг, Пабло Мари, Джака, Партей, Себайос, Сака, Смит-Роу, Пепе (74 Йодегор), Нкетиа (74 Мартинели)
Евертън: Пикфорд, Колман, Годфри, Холгейт, Дин, Алан, Гомес (66 Делф), Хамес (86 Дейвис), Ричарлисон (89 Мина), Сигурдсон, Калвърт-Люин