Арсенал постигна втора поредна победа с 1:0 във Висшата лига, след като спечели гостуването си на Бърнли в 5-ия кръг и вече диша по-спокойно с 6 точки. Вторият пореден триумф намали още от напрежението върху Микел Артета.

Мартин Йодегор осигури успеха през първото полувреме, а след почивката Артилеристите действаха солидно и удържаха, въпреки че имаше и критични моменти.

Дузпа за Бърнли бе отменена след  намеса на ВАР, а и домакините имаха няколко положения, но не успяха да ги реализират и остават в дъното само с 1 точка. Арсенал пък записа втора суха мрежа.

Началото бе равностойно, като все пак гостите изглеждаха по-настойчиви. В 6-ата минута Тиърни центрира пред вратата, където на два пъти Пепе стреля, но Поуп спаси и домакините оцеляха.

Лондончани трупаха самочувствие и си подаваха все по-добре, но в 9-ата минута допуснаха неточност в защита и Ашли Барнс стреля от въздуха, но над вратата. Малко по-късно след корнер Тарковски не бе точен, а и Барнс пропусна, но домакините се окопитиха.

Никой от съперниците не можеше да установи трайно предимство преди да се стигне до пробива. Уестууд фаулира Букайо Сака при негов пробив и в 30-ата минута Мартин Йодегор откри. Норвежецът изпълни отлично пряк свободен удар и вкара под гредата страхотен гол.

Бърнли получи нов шанс чрез Барнс в 39-ата минута, но се забави и Уайт и Габриел с общи усилия го спряха. Малко преди почивката пък Смит-Роу прати топката над целта и пропусна да удвои преднината на Арсенал, който все пак водеше след първите 45 минути.

След почивката Артилеристите опитаха да контролират двубоя, но в 49-ата минута имаха проблеми. След къс корнер удар на Гудмундсон бе блокиран, а след центриране на Мий Уестууд стреля атрактивно, на Рамсдейл спаси.

Малко след това Обамеянг изведе Смит-Роу сам срещу вратаря, но халфът стреля в тялото на Поуп и пропусна. За домакините влезе Максуел Корне, който едва не се наслади на мечтан дебют, но фалцовят му удар бе спасен от Рамсдейл.

Бърнли натисна, а бившият играч на Лион бе много деен. Така се стигна до 68-ата минута, когато Уайт върна лошо към Рамсдейл и Видра бе на път да се измъкне. Вратарят успя леко да докосне топката, но нападателят падна и реферът отсъди дузпа. Последваха спорове и намеса на ВАР, след което решението бе отменено и Арсенал оцеля.

В 76-ата минута Крис Ууд стреля неточно притиснат от Уайт, а малко по-късно Макнийл опита да намери близкия ъгъл, но стреля встрани. Арсенал не атакуваше много в тези минути и действаше солидно в защита.

В добавеното време напрежението се покачи. Видра отклови опасно центриране покрай вратата, а след това Родригес не успя да намери целта след висока топка от Корне и Арсенал докопа спъкоценния успех.

Бърнли – Арсенал    0:1

0:1    Йодегор 30

Бърнли: Поуп, Лоутън, Тарковски, Мий, Тейлър, Гудмундсон (57 Корне), Уестууд, Браунхил, Макнийл, Барнс (57 Видра), Ууд (82 Родригес)
Арсенал: Рамсдейл, Томиясу, Габриел, Уайт, Тиърни (79 Таварес), Партей (75 Мейтланд-Найлс), Йодегор, Пепе, Смит-Роу (62 Локонга), Сака, Обамеянг