Арсенал победи с 2:1 у дома Лийдс Юнайтед в мач, който изглеждаше спечелен още през първото полувреме. Младият Еди Нкетия даде бърз аванс на “артилеристите” с два гола до 10-та минута, а малко след това гостите останаха с човек по-малко заради червения картон на Люк Ейлинг.

Все пак гостите намалиха през второто полувреме чрез Диего Йоренте (67) и до края на срещата поставиха под напрежение лондончани. В крайна сметка възпитаниците на Микел Артета удържаха крехкия си аванс и дръпнаха пред Тотнъм в битката за Шампионската лига. “Артилеристите” се възползваха и от грешката на Челси.

Арсенал е 4-ти с 66 точки, вече само на точка от Челси. Тотнъм, който вчера спря Ливърпул за 1:1 на “Анфийлд”, е на петата позиция с 62 точки. А само след дни - в четвъртък, Тотнъм приема Арсенал в дербито на Северен Лондон.

Арсенал започна вихрено срещата и още до 10-та минута лондончани вече водеха с 2:0. В 5-та минута вратарят на гостите Йоан Мелие направи невероятна греша, задържайки по-дълго топката, а Еди Нкетия се възползва от това и я чукна от краката му във вратата - 1:0 за Арсенал.

Само пет минути по-късно младият нападател удвои сметката си. Габриел Мартинели проби по лявото крило, влезе в наказателното поле и от аутлинията намери около точката на дузпата Нкетия. Нападателят с едно докосване я насочи към далечния ъгъл и направи 2:0.

В 28-та минута ситуацията за Лийдс изглеждаше непосилна, след като Люк Ейлинг бе изгонен с директен червен картон. Защитникът влезе много грубо с двата крака на Мартинели и първоначално реферът Крис Кавана му даде жълт картон. Съдията обаче преразгледа ситуацията с ВАР и изгони защитника на гостите. До края на първото полувреме “артилеристите” имаха още възможности да увеличат преднината си, но Мартинели и Йодегор нямаха късмет пред гола.

След почивката Арсенал отново контролираше играта, а в 61-та минута Мартинели като по чуди не вкара трети гол. Бразилецът се възползва от грешка в защитата на гостите и изскочи сам срещу Мелие. Мартинели обаче стреля над гредата.

Така се стигна до 67-та минута, когато от нищото Лийдс намали резултата. След центриране от ъглов удар Фирпо отклони топката към далечната греда, където останалият сам Диего Йоренте я засече от въздуха и направи 1:2.

Арсенал опита отново да установи контрола върху срещата, а в 76-та минута опасен удар на Йодегор от границата на наказателното поле мина покрай гредата. Малко по-късно норвежецът опита късмета си и с изпълнение на свободен удар, но не затрудни особено Мелие.

Арсенал - Лийдс Юнайтед 2:1
1:0 Еди Нкетия 5’
2:0 Еди Нкетия 10'
2:1 Диего Йоренте 67’

Арсенал: Рамсдейл, Томиасу, Холдинг, Габриел, Соареш, Елнени, Джака, Сака (69 - Пепе), Йодегор, Мартинели (78 - Смит Роу), Нкетия (90 - Лаказет)

Лийдс Юнайтед: Мелие, Ейлинг, Кох, Йоренте, Фирпо, Филипс, Клих (46 - Бейтс), Рафиня (61 - Родриго), Джеймс, Харисън, Гелхарт (29 - Струйк)