Арсенал продължава приказното си представяне от началото на сезона с победата като гост над Тотнъм с 2:0 в дербито на Северен Лондон увеличи сериозно преднината си на върха в класирането. Хората на Микел Артета решиха мача още през първото полувреме след автогол на Юго Лорис (14) и страхотно попадение на Мартин Йодегор (36). Добри думи за играта си заслужава и вратарят на гостите Аарън Рамсдейл, който “заключи вратата” си за нападателите на “шпорите”, завършвайки със 7 спасявания.

С този успех Арсенал дръпна на цели 8 точки пред втория в класирането Манчестър Сити. “Артилеристите” имат 47, пред Ман Сити с 39, докато Нюкасъл и Манчестър Юнайтед имат по 38. “Свраките” обаче са с мач повече. Тотнъм е 5-ти с 33.

Двубоят започна равностойно, като постепенно “артилеристите” започнаха да поемат инициативата. В 7-та минута дойде и първият шанс за гостите, след като Мартинели намери Нкетия на стрелкова позиция, но младият нападател не успя да преодолее Лорис.

Точно Лорис сбърка кошмарно в 14-та минута, когато Арсенал поведе. Сака проби по дясното крило, влезе в наказателното поле и стреля с всичка сила в близкия ъгъл. Топката се отклони леко в Сесеньон, а след това Лорис се намеси ужасяващо и само видя как тя влиза зад голлинията - 1:0 за Арсенал.

Много бързо Тотнъм можеше да върне гола, след като  в 14-та минута Сон бе изведен зад защитата на гостите. Рамсдейл обаче внимаваше и скъси ъгъла, след което отрази удара на южнокорееца.

Последва страхотен удар на Йодегор от границата на наказателното поле, отразен от Лорис. В 25-та минута Томас Партей изстреля страхотен шут от около 25 метра и разтресе страничната греда.

Така се стигна до 36-та минута, когато Арсенал все пак вкара втори гол. При поредното бързо нападение Сака подаде на Йодегор около границата на наказателното поле. Капитанът на “артилеристите” отправи невероятно насочен удар и прати топката в мрежата за 2:0.

До края на първата част Тотнъм опита да промени нещата, а и резултата, но Арсенал се бранеше добре. Все пак в заключителните минути се откри възможност пред Хари Кейн, чийто удар с глава не причини особени трудности на Рамсдейл.

В началото на второто полувреме Тотнъм натисна, а Рамсдейл продължаваше да прави страхотни спасявания. Първият удар за втората част бе дело на Хари Кейн от границата на наказателното поле, но стражът на Арсенал реагира подобаващо. В 52-та минута и Сесеньон изскочи на добра позиция след пас на Кей, но Рамсдейл отново показа класа.

Арсенал пък чакаше търпеливо своя шанс и в 69-та минута Еди Нкетия направи голям пропуск. Младият нападател бе оставен сам срещу Юго Лорис, но французинът успя да отрази. Малко след това Гранит Джака опита късмета си от свободен удар на границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.

В 82-та минута Рамсдейл направи поредното си добро спасяване, след като отрази добре насочен диагонален удар на резервата Ришарлисон. Две по-късно “шпорите” бяха отново близо до гола, но шут на Сон се отклони в тялото на защитник и топката излезе в ъглов удар. След изпълнението му Кулушевски стреля от малък ъгъл, но Рамсдейл отрази.

До края Арсенал удържа преднината си и ликува с победа в дербито. След последния съдийски сигнал имаше и напрежение на терена, след като първоначално се сдърпаха Ришарлисон и Рамсдейл. След това пък вратарят на Арсенал бе изритан от фен на домакините. В крайна сметка, въпреки размяната на обиди и закани, до по-сериозни сблъсъци не се стигна.

Тотнъм - Арсенал 0:2
0:1 Юго Лорис 14’-автогол
0:2 Мартин Йодегор 36’

Тотнъм: Лорис, Ромеро, Дайър, Лангле (88 - Дейвис), Дохърти (71 - Ришарлисон), Сар (76 - Сар), Хьойберг, Сесеньон (76 - Перишич), Кулушевски (88 - Хил), Сон, Кейн

Арсенал: Рамсдейл, Зинченко (85 - Томиясу), Магаляеш, Салиба, Уайт, Партей, Джака, Йодегор (90 - Виейра), Сака, Мартинели (79 - Тиърни), Нкетия (90 - Смит Роу)