Лидерът Арсенал и рекордьорът по титли в Англия Манчестър Юнайтед направиха великолепно зрелище в дербито на кръга във Висшата лига. Артилеристите спечелиха драматично с 3:2 с гол прегледан за засада с ВАР в 90-ата минута. Реферите прецениха, че засада няма и Еди Нкетия донесе успеха на артилеристите с втория си гол в мача, като двубоя премина през редица обрати. След победата Арсенал има 5 точки аванс пред Манчестър Сити и 11 пред Юнайтед. Артилеристите са и с мач по-малко от преследвачите.

Така Арсенал взе сладък ревани за поражението 1:3 от Юнайтед през есента. Червените дяволи пък спряха позитивната си серия от 11 срещи без загуба във всички турнири.

Преди повече от 20 години Арсенал – Манчестър Юнайтед бе най-голямото съперничество в Англия. Сега това е на път да се възроди. Артилеристите са начело в класирането и имаха 2 точки аванс пред Манчестър Сити преди началото на срещата. Юнайтед пък е в отлична поредица – 10 срещи без поражение. Червените дяволи са единствения тим победил през този сезон Арсенал – през есента спечелиха с 3:1 след два гола на Маркъс Рашфорд.

Мениджърът на Арсенал Микел Артета не направи нито една промяна в състава. Стартираха същите, които победиха Тотнъм в последната среща. Новото попълнение Леандро Тросар остана на резервната скамейка.

Ерик Тен Хааг заложи на Скот Мактомини в стартовия тим. Той бе човека, който замени наказания Каземиро в средата на терена след равенството 1:1 с Кристъл Палъс в последния мач.

Арсенал тръгна силно от първата минута. Веднага изпълни корнер, а след това Джака центрира ниско от фланга и Парти стреля неточно.

В 7-ата минута Бруно Фернандеш опита да си изпроси дузпа. Португалецът изпревари вратаря Рамздейл, бутна топката и след минимален контакт с вратаря падна на земята. Реферът Антъни Тейлър не се трогна, въпреки претенциите на Фернандеш.

В 17-ата минута Юнайтед поведе. Томас Парти сбърка едно подаване в центъра на терена и топката стигна до Маркъс Рашфорд, който с удар от около 25 метра я прати в близкия ъгъл за 1:0. Рашфорд има 10 гола в последните 11 мача за Манчестър Юнайтед.

Нападателят има 110 гола за Червените дяволи и само 18 души са вкарали повече в историята на клуба. Рашфорд е на 25 г.

Арсенал обаче не случайно е лидер. Домакините изравниха в 24-ата минута. Хубаво разиграване на артилеристите отляво завърши с прекрасно центриране на Гранит Джака, докато Еди Нкетия се включи от десния фланг, изпревари Уан Бисака и я засече с глава в мрежата – 1:1. Гол №950 на „Емиратс“ в историята.

Юнайтед отново тръгна напред. Прекрасен удар на Мактомини от границата на наказателното поле бе избит зрелищно от Рамсдейл.

На почивката Арсенал имаше 11 удара срещу 2 за Манчестър Юнайтед. Двата отбора обаче бяха с по 2 точни опита. Бен Уайт отстъпи мястото си още на полувремето на Такехиру Томиазу.

7 минути след почивката Арсенал поведе. Букайо Сака изведе домакините напред с изключителен удар от разстояние. По диагонала в далечния ъгъл от около 25 метра. Давид де Хея не се намеси навреме и Арсенал вече имаше аванс.

Отговорът на Юнайтед не закъсня. Рашфорд напредна отляво, финтира трима и стреля, топката мина между краката на трима, но  Рамсдейл спаси.

В 59-ата минута Червените дяволи изравниха. Централният защиник Лисандро Мартинес бе точен с глава след центриране от корнер, за да направи 2:2. Първи гол на Мартинес с екипа на Манчестър Юнайтед. Той е седмият аржентинец с попадение за червените дяволи след Карлос Тевес, Хуан Себастиян Верон, Анхел ди Мария, Маркос Рохо, Габриел Хайнце и Алехандро Гарначо.

20 минути преди края Букайо Сака бе на път да вкара гол близнак, като този, който отбеляза в началото на второто полувреме. Отново бутна топката навътре и стреля към далечния ъгъл, но топката срещна гредата.

Десетина минути преди края Леандро Тросар направи своя дебют за Арсенал. А пет минути преди края Де Хея спаси точката за гостите. Бруно Фернандеш не изчисти добре едно центриране и топката попадна на крака на Нкетия, който от 7-8 метра стреля мощно, но Де Хея спаси с прекрасен рефлекс.

Арсенал спечели със спорен гол в 90ата минута. Зинченко получи топката отляво и върна към дузпата, където Йодегор засече в опит да стреля, но това се получи пас към Нкетия, който на далечната греда просто бутна топката в мрежата. Останаха обаче съмнения, дали при паса към Зинченко няма засада. Повторенията на ВАР гледаха само при удара на Йодегор, където със сигурност засада нямаше.

Нкетия е първият играч на Арсенал с 2 гола срещу Юнайтед от Алексис Санчес през 2015 г. насам. Той има 9 гола в 12 мача като титуляр във Висшата лига.

АРСЕНАЛ – МАНЧЕСТЪР ЮН 3:2

0:1 Рашфорд 17, 1:1 Нкетия 24, 2:1 Сака 52, 2:2 Мартинес 59, 3:2 Нкетия 90

АРСЕНАЛ: Рамсдейл, Уайт (46 Томиазу), Салиба, Габриел, Зинченко, Йодегор (93 Холдинг), Парти, Джака, Сака, Нкетия, Мартинели (82 Тросар)

МАНЧЕСТЪР ЮН: Де Хея, Уан Бисака, Варан (92 Гарначо), Мартинес, Шоу, Ериксен, Мактомини, Антъни (71 Фред), Фернандеш, Рашфорд, Вегхорст