Арсенал изглеждаше, че ще спечели комфортно у дома срещу Нотингам Форест, след като вкара 2 гола за 6 минути през първото полувреме и до 82-ата минута водеше с 2:0, но в крайна сметка потрепери за крайното 2:1. Голове на Еди Нкетия и Букайо Сака в рамките на 6 минути през първото полувреме донесоха успеха на Артилеристите. Резервата Тайуо Ауоний върна един гол в 82-ата минута и направи края на мача нервен. Нигериецът ознаменува своя 26-и рожден ден с попадение, но то се оказа недостатъчно.

Арсенал имаше огромно превъзходство като владееше топката над 80% от времето, но нямаше чак толкова много голови възможности до последните 10 минути, когато и двата отбора създадоха доста.

Началото на сезона за Арсенал и Нотингам бе отложен с 30 минути, след като новоинсталираната електронна система за билетите на „Емиратс“ се оказа дефектна и хиляди фенове не можаха да заемат местата си на трибуните на време за мача.

Микел Артета направи някои интересни ходове в първия си състав за сезона. След 73 поредни мача като титуляр във Висшата лига Габриел изненадващо остана на пейката. Това бе и единствената промяна в състава, който миналия уикенд спечели Къмюнити Шийлд срещу Ман Сити. Еди Нкетия стартира като централен нападател, а Томас Партей играеше отдясно в защита.

Мат Търнър, който до преди 2 дни беше играч на Арсенал бе титуляр на вратата за Нотингам Форест след трансфера му. Мениджърът Купър заложи на 5-4-1, като и друго ново попълнине – Ола Айна бе титуляр.

Първият реален шанс в мача се откри пред Бренан Джонсън. Звездата на Форест се озова сам срещу вратаря след грешка на защитата на Арсенал. Ударът на нападателя обаче бе много неточен.

Арсенал владееше топката, но така и не създаваше реално положение. До 26-ата минута, когато Еди Нкетия откри. Габриел Мартинели дриблира отляво, опита да се завърти с топката и я чукна с пета, като това се оказа подаване за Нкетия, който със силен удар и рикошет в защитник я прати в мрежата. Нкетия има 14 гола в последните си 16 старта за Арсенал на „Емиратс“.

След още 6 минути Арсенал вече имаше 2 гола аванс. След корнер защитата на Нотингам се справи и отне, но Морган Гибс-Уайт реши да играе индивидуално до наказателното си поле и загуби. Салиба веднага подаде към Сака, който с прекрасен фалцов удар заби топката в горния ъгъл – 2:0.

В началото на второто полувреме новото попълнение Юлиан Тимбер бе сменен принудително заради контузия. На неговото място влезе Такехиро Томиязу. В 70ата минута Ола Айна стреля от разстояние в близкия ъгъл, но се стигна само до корнер.

Четвърт час преди края новото попълнение на Арсенал Деклан Райс уцели гредата. Той получи топката от Хаверц и стреля от границата на наказателното поле, вратаря Търнър обаче отклони с плонж и топката се удари в гредата. Райс имаше още един хубав шанс секунди след това, но не уцели добре топката и Търнър спаси.

8 минути преди края изумителна контраатака на Нотингам завърши с гол на резервата Ауоний. Еланга направи огромен рейд по левия фланг, преди да центрира прекрасно и Ауоний засече отблизо във вратата за 2:1, за да отпразнува своя 26-и рожден ден с гол.

Секунди след гола Нотингам имаше още една възможност. Отново атака отляво завърши с неточен удар на Гибс-Уайт. Сака пропусна да завърши прекрасна атака след удар с пета.

Арсенал – Нотингам 2:1

1:0 Нкетия 26, 2:0 Сака 32, 2:1 Ауоний 82

АРСЕНАЛ: Рамсдейл, Партей, Уайт, Салиба, Тимбер (48 Томиазу), Йодегор, Райс, Хаверц, Сака, Мартинели (86 Габриел), Нкетия (73 Тросар)

НОТИНГАМ Ф: Търнър, Боли, Уоръл (90 Куяте), Маккена, Орие, Йейтс, Мангала (90 Ууд), Айна (72 Уилямс) , Данило (72 Ауоний), Гибс-Уайт, Джонсън (80 Еланга)