Арсенал се върна към победите във Висшата лига след 3:1 над Бърнли у дома в 12-ия кръг, за да събере 27 точки и да изпревари местия си съперник Тотнъм.

Лондончани имаха известни проблеми, тъй като допуснаха изравняване, но след това бързо показаха по-голямата си класа и стигнаха до нови два гола.

Леандро Тросар се отчете с гол и асистенция, а бранителите Уилям Салиба и Олександър Зинченко се разписаха за победителите.

До почивката Арсенал доминираше, но и гостите бяха добре подредени. Амдуни накара Рая да спасява удара му, а чак в 21-ата минута Сака стреля опасно за Артилеристите, но Трафърд изби, като топката след това се отби и от гредата.

Последва неточен опит на Хаверц, който прати топката над вратата, преди Рая да спре Гудмундсон, който се измъкна на добра позиция, след подхлъзване на Салиба. Родригес също тества вратаря на домакините, след като Бърнли определено контраатакуваше опасно.

Все пак в добавеното време на първата част, лондончани направиха пробива. Зинченко центрира отляво, Сака отклони към далечната греда, където почти от голлинията Тросар засече в мрежата. Белгиецът се удари здраво в гредата, но все пак успя да продължи.

След паузата стана интересно, защото в 54-ата минута Бърнли изравни. Колеошо се пребори с Томиясу, макар и да използва и ръцете си и върна към Родригес, чийто удар бе блокиран. Топката обаче отскочи обаче към Браунхил, който стреля с левия крак и след рикошет в Габриел, Рая нямаше какво да направи. ВАР прегледа ситуацията, но очаквано зачете гола.

Радостта на гостите обаче не продължи дълго. В 57-ата минута Тросар центрира от корнер към голлинията, където Салиба излезе пред Трафърд и отклони с глава в мрежата.

Попадението успокои домакините, които в 74-ата минута стигнаха до важния трети гол. След нов ъглов удар топката се отклони в главата на О’Шей, отби се от напречната греда, след което Зинченко с впечатляващ ножичен удар от въздуха реализира страхотен трети гол.

Малко по-късно обаче, Фабио Виейра бе изгонен за опасно посягане с бутоните високо към Браунхил, когото закачи леко и пое към съблекалнята, но това не промени нищо в оставащото време.

Арсенал – Бърнли    3:1

1:0    Тросар 45+1
1:1    Браунхил 54
2:1    Салиба 57
3:1    Зинченко 74

Арсенал: Рая, Томиясу, Салиба, Габриел, Зинченко, Жоржиньо, Хаверц (59 Виейра), Райс, Сака (83 Нелсън), Тросар (83 Нкетиа), Мартинели (89 Кивьор)
Бърнли: Трафърд, Витиньо (87 Одобер), О’Шей, Бейер, Тейлър, Гудмундсон, Берге, Браунхил (85 Обафеми), Колеошо (80 Бруун Ларсен), Амдуни (80 Рамзи), Родригес