Манчестър Юнайтед загуби от Барселона минимално с 0:1 в първи четвъртфинален двубой на Шампионската лига, игран на стадион "Олд Трафорд".

Каталунците откриха резултата при първата си добра възможност чрез Луис Суарес, който засече майсторски с глава след центриране на Лео Меси. Уругваецът обаче отново остана капо този сезон, защото голът беше записан като попадение в собствената врата на Люк Шоу.

Това се оказа и единственият гол в лишения от зрелище мач, защото домакините бяха неточни при всичките си седем стрелби, докато гостите постигнаха общо три точни и два неточни удара, контролирайки топката в 62% от времето.

Това се оказа и първата победа на "блаугранас" като гост на Манчестър Юнайтед в петия опит. Реваншът е идния вторник на стадион "Ноу Камп" в Барселона.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="bg"><p lang="en" dir="ltr">1 - <a href="https://twitter.com/FCBarcelona?ref_src=twsrc%5Etfw">@FCBarcelona</a> have won their first away game against Manchester United in European competition (D2 L2). Dream. <a href="https://t.co/zg5pYuQlWR">pic.twitter.com/zg5pYuQlWR</a></p>&mdash; OptaJose (@OptaJose) <a href="https://twitter.com/OptaJose/status/1116083642865016832?ref_src=twsrc%5Etfw">10 април 2019 г.</a></blockquote>

Първата възможност се откри пред домакините, но тупалката на Маркъс Рашфорд от пряк свободен удар профуча покрай лявата сглобка на "испанската" врата.

В 12-ата минута Луис Суарес вкара топката с глава във вратата на "червените дяволи" след меко центриране на Лео Меси и рикошет в рамото на Люк Шоу, но реферът Джанлука Роки първоначално маркира засада, която видя само той. След консултация в слушалките обаче италианецът правилно посочи центъра и уругваецът сложи край на головата си суша този сезон в турнира. Минути по-късно попадението беше записано като автогол на Шоу.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/4EbXZcCaX8s" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Юнайтед се опита да отговори с бързи контраатаки, които на няколко пъти бяха разгърнати добре по крилата, но липсваше последният точен пас, който да постави отбраната на гостите под напрежение. В средата на първата част Рашфорд заложи на силен, но висок изстрел.

По-късно играта беше спряна за няколко минути заради бодичека, с който Крис Смолинг се опита да респектира Лео Меси. Аржентинецът имаше нужда от време да се съвземе след удара в лицето.

Десетина минути преди почивката Давид де Хеа направи феноменално спасяване, с което поправи много груба грешка на отбраната пред него. Филипе Коутиньо стреля мощно от движение, но испанският страж спаси ефектно с крак. На отсрещната врата Далот засече с глава, но ударът му се оказа много неточен.

В края на първото полувреме Суарес завърши с неточен удар от движение много хубава многоходова акция на своите, при която Меси подаде на Коутиньо, а кариоката чукна хитро с петичка към Луис.

Пет минути след почивката дейният Рашфорд отправи нов удар, но той се оказа неточен. Последва тупалка на Фред извън наказателното поле, но кълбото срещна тялото на бранител.

В средата на второто полувреме се откри и първата реална възможност за Барселона след почивката. Нелсон Семедо пусна хитро за Луис Суарес, който заложи на бомбен изстрел, но прати топката във външната част на мрежата. Последва снаряд на Жорди Алба отляво, но Де Хеа спаси.

Лео Меси стреля технично от пряк свободен удар в 83-ата минута, като звездата на Барса преодоля стената, но Де Хеа се справи и улови. После на отсрещната врата Пике изпревари Марсиал с великолепно изчистване.

Манчестър Юнайтед - Барселона 0:1
0:1 Люк Шоу - 12', автогол

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Смолинг, Линдельоф, Шоу, Йънг, Погба, Мактоминей, Фред, Далот (Лингард - 74'), Рашфорд (Перейра - 85'), Лукаку (Марсиал - 68')

Барселона: тер Стеген, Пике, Ленгле, Алба, Семедо, Бускетс (Аленя - 93'), Ракитич, Артур (Роберто - 66'), Коутиньо (Видал - 65'), Меси, Суарес