Манчестър Юнайтед спечели трудна победа с 2:1 срещу Арсенал в дербито от 22-я кръг на английската Висша Лига, играно на стадион "Емиратс".Победния гол вкара Дани Уелбек десет минути преди края, след добра атака и асистенция на Антонио Валенсия. Самият Валенсия бе открил резултата точно в края на първото полувреме.След почивката обаче Арсенал се активизира и Робин ван Перси изпусна невероятно положение, но след това се реваншира с изравнителен гол в 70-та минута.Благодарение на победата "Червените дяволи" запазиха дистанцията от  3 точки до лидера Манчестър Сити. След поражението пък Арсенал вече изостава на 5 точки от четвъртия Челси. От състава на "Арсенал" големия отсъстващ бе завърналия се в отбора Тиери Анри, който през седмицата получи контузия в прасеца и така не успя да се изправи отново в голямото дерби срещу Юнайтед. Освен него заради контузия отпадна и Микел Артета. В състава обаче се завърна защитникът Томас Вермаелен."Червените дяволи" имаха доста по-добри новини, тъй като защитниците Крис Смолинг и Фил Джоунс се завръщаха в състава, след като пропуснаха мача с Болтън."Артилеристите" започнаха нахъсано мача и в първите минути наложиха остра преса. На два пъти това доведе до възможности за удар, първо на Аарън Рамзи, а след това на Тио Уолкът, но и двата пъти те стреляха слабо и вратарят на Юнайтед Андрес Линдегард не бе затруднен."Червените дяволи" отговориха с две опасни центрирания пред вратата на Войчех Шчесни, но никой не успя да засече топката. След това пък Райън Гигс проби успоредно на аутлинията и опита да центрира ниско пред вратата, но Шчесни улови.За Арсенал най-активен бе Алекс Окслейд-Чембърлейн, който притесняваше защитата на гостите с почти всеки свой пробив. В средата на полувремето той се включи много остро по крилото и поднесе на Тио Уолкът около точката на дузпата, но последният стреля лошо.Юнайтед имаше доста опасна атака, когато Дани Уелбек бе изведен зад защитата на Арсенал, но бе бавен и докато стигне наказателното поле бе застигнат от Косиелни, който му попречи да нанесе добър удар.Две минути по-късно и Арсенал имаше опасна атака, при която Ван Перси се завъртя между двама защитника и изведе Рамзи с празно пространство пред него, но уелсецът си поведе лошо топката и пропусна да излезе на чиста стрелкова позиция.Последва силен период за Манчестър. Патрис Евра проби до аутлинията и поднесе назад за Нани, който стреля в близкия ъгъл, но Шчесни внимаваше и спаси до гредата.След това гостите имаха претенции за дузпа, тъй като Уейн Руни бе хванат леко за ръката от Алекс Сонг и имаше основания да иска нарушение, но падна прекалено артистично и вероятно затова съдията замълча.Последва пробив в наказателното поле на Нани, но от малък ъгъл не успя да нанесе точен удар.В самия край на полувремето обаче Юнайтед нанесе своя удар. Райън Гигс направи точно центриране към далечната греда, където Антонио Валенсия надскочи Вермаелен и от близко разстояние заби топката с глава в мрежата.Арсенал започна вихрено второто полувреме и само след пет минути имаше невероятно положение за гол. До него се стигна след като Смолинг се подхлъзна в собствената си половина и Росицки му отне топката и напредна към наказателното. След това чехът подаде встрани за Ван Перси, който добре финтира последния защитник пред себе си и имаше зеещата празна мрежа пред себе си, но от 5 метра направи по-трудното и стреля встрани.След това Чембърлейн игра добре по крилото и поднесе на Рамзи пред наказателното поле, който намери пролука между двама защитници и отправи опасен удар, но топката профуча на сантиметри над напречната греда.В 56-та минута и Юнайтед имаше добро положение, когато от тъч Нани бе изведен в наказателното поле и от аутлинията поднесе назад към точката на дузпата, но там Валенсия не успя да нанесе плътен удар.Арсенал обаче продължи да натиска и на свой ред имаше претенции за дузпа, тъй като удар на Рамзи срещна лакътя на застаналия пред вратата Евра, но съдията и в този случай замълча.След пробив на Косиелни Чембърлейн нанесе силен удар по земя извън наказателното поле, но топката премина на педя покрай страничната греда.Гостите постепенно изравниха играта и на свой ред погледнаха към вратата на съперника. Първо Евра бе изведен на чиста позиция, но стреля право в тялото на Шчесни. При ситуацията бе отсъдена засада, каквато обаче нямаше.Още в следващата атака Дани Уелбек бе много близо до гола. Той бе изведен зад защитата и чукна покрай Шчесни, но върналия се назад Мертезакер се хвърли и изчисти точно пред голлинията. Отново Уелбек се пребори със Шчесни в наказателното поле до аутлинията, но след това от почти нулев ъгъл не успя да завърти топката в мрежата.В тези минути Юнайтед започваше да изглежда все по-опасен и сякаш втория гол се печеше. 20 минути преди края обаче Арсенал изравни с мълниеносна контраатака. Всичко започна с много прецизно действие на Косиелни в собственото наказателно поле, с което той спря чисто атака на Рафаел. След това топката мина през Росицки и Чембърлейн, който изведе Робин ван Перси в наказателното поле. Пред холандецът имаше защитник, а и ъгълът не му бе удобен. Въпреки това той успя да прекара топката между краката на Еванс и след рикошет в гредата топката влезе в мрежата.След гола Юнайтед получи втори неприятен удар, тъй като след остро влизане на Косиелни Нани получи контузия и трябваше да бъде заменен принудително от Пол Скоулс.В 77-та минута Тио Уолкът се хвърли смело да засече центриране пред вратата на гостите и малко не му достигна да вкара. При ситуацията обаче Уолкът се подхлъзна и при падането на земята така удари главата си, че практически се нокаутира. За около половин минута той лежеше в безсъзнание на тревата, с което сериозно притесни всички на стадиона, но все пак малко по-късно успя да се съвземе и дори да продължи игра.Десет минути преди края Манчестър Юнайтед успя да вкара и решаващия втори гол. Антонио Валенсия получи топката по крилото и първо финтира Аршавин, влезе в наказателното поле и отново финтира върналия се руснак, след което поднесе на Уелбек, който от десетина метра мигновено заби топката в мрежата.До края Арсенал опита да отвърне, но Юнайтед не допусна повече грешки. В даденото от съдията продължение Уелбек можеше да вкара и още един гол, като навлезе непокрит в наказателното поле, но в решителния момент се спъна в топката.Арсенал - Манчестър Юнайтед 1:20:1 Валенсия 451:1 Ван Перси 711:2 Уелбек 81Арсенал: Шчесни, Джору (46 Йенарис), Мертезакер, Вермаелен, Косиелни, Сонг, Рамзи (84 Парк), Росицки, Чембърлейн (74 Аршавин), Уолкът, Ван ПерсиМанчестър Юнайтед: Линдегард, Евра, Джоунс (17 Рафаел (77 Евра), Еванс, Смолинг, Карик, Гигс, Валенсия, Нани (75 Скоулс), Уелбек, Руни