Манчестър Сити победи Манчестър Юнайтед с 2:1 в градското дерби от 32-я кръг от английската Висша Лига, играно на стадион "Олд Трафорд".

"Гражданите" бяха малко по-добрият отбор през целия мач и поведоха в резултата с гол на Джеймс Милнър малко след почивката.

"Червените дяволи" обаче изравниха малко по-късно след автогол на Венсан Компани, който дойде след хубав удар с глава на Фил Джоунс.

Разликата в мача бе направена от влезлият като резерва Серхио Агуеро, който вкара брилянтен индивидуален гол в 78-та минута.

Така небесносините намалиха аванса на червените на 12 точки и потвърдиха твърденията на Роберто Манчини, че разликата от 15 точки не отговаря на разликата в класите на двата отбора.

Това обаче надали ще промени особено интригата в шампионата, тъй като до края остават само 7 кръга.

Още от самото начало на мача се очерта и подходът на двата тима. Сити владееше повече топката и организираше постепенни атаки с много подавания.  Юнайтед от своя страна се възползваше от свободните пространства в половината на съперника и организираше контраатаки. При една такава в самото начало Дани Уелбек напредна със само един защитник пред него,  но накрая не успя да го преодолее.

При друга такава Ван Перси получи пас в наказателното поле и  успя да нанесе диагонален удар през защитник, който мина покрай Джо Харт, но и покрай вратата.

Последва по-добър период за небесносините, но единственото, което направиха бе сравнително лек удар на Джеймс Милнър и малко по-остър такъв на Самир Насри от 12-13 метра, но покрай вратата.

Точно в последната минута се получи и най-интересната ситуация до този момент. Робин ван Перси свали с глава топката към Рафаел в наказателното поле и той чукна техничен копващ удар, но топката се удари в сглобката на гредите.

Пет минути след почивката Сити откри резултата. Райън Гигс направи грешка, играейки ненужно с петичка и Бари  му отне топката по крилото и подаде пред наказателното поле. Там Насри поднесе за Джеймс Милнър и той с остър удар заби топката неспасяемо до страничната греда.

Юнайтед обаче реагира на това и осъществи натиск, пренасяйки играта в половината на Сити. Така в 58-та минута се стигна до изравнителен гол. След центриране от фаул Фил Джоунс засече с глава топката на втората греда и след рикошет в Компани топката влезе в мрежата.

Гражданите обаче можеха да са много ядосани от гола, тъй като отсъждането на фаула бе много спорно за единоборство на Яя Туре рамо в рамо с Рафаел.

След гола на свой ред Сити се активизира и наложи натиск. Карлос Тевес пробва силен удар от границата на наказателното поле, но уцели Давид Силва пред вратата. За Юнайтед Дани Уелбек отклони центриране с глава, но макар и точен ударът бе прекалено лек и не затрудни Харт.

В 70-та минута Самир Насри получи параболичен пас зад защитата и опита технично от въздуха да чукне над вратаря, но бе с гръб към вратата и при завъртането не бе точен. Това бе и последната му проява, след което бе заменен от Серхио Агуеро.

И тази смяна се оказа ключова, защото именно аржентинецът вкара феноменален гол. В 78-та минута той проби като на парад през цялата защита на Юнайтед и после от трудна странична позиция нанесе остър и точен удар в близкия горен ъгъл на вратата, правейки Де Хеа безпомощен.

Юнайтед имаше възможност да изравни, когато Райън Гигс подаде за Ван Перси пред наказателното поле и холандецът с шпагат изпревари защитник и засече топката, но доста неточно. Малко след това Ван Перси получи и високо центриране от Антонио Валенсия, но от десетина метра не успя да уцели вратата.

Манчестър Юнайтед - Манчестър Сити 1:2

0:1 Милнър 50 1:1 Компани 58 а.г.    1:2 Агуеро 78

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Рафаел, Джоунс, Фърдинанд, Евра, Карик, Гигс, Йънг (92 Кагава), Уелбек (79 Валенсия), Руни (85 Ернандес), Ван Перси

Манчестър Сити: Харт, Сабалета, Компани, Настасич, Клиши, Бари, Милнър, Насри (71 Агуеро), Яя Туре, Силва (90 Лескът), Тевес