Ливърпул удари Манчестър Юнайтед с 2:0 в първата битка от английския суперсблъсък в осминафиналите на Лига Европа.

Головете за победата вкараха Даниел Стъридж (20) от дузпа и Роберто Фирмино (73). В началото на атаката при попадението на бразилеца обаче имаше много тънка засада на съотборника му Алберто Морено, показаха впоследствие повторенията.

Иначе "мърсисайдци" тотално надиграха големия си съперник на Острова и само невероятните намеси на вратаря на Юнайтед Давид Де Хеа спаси "червените дяволи" от разгром. Така с два чисти гола Ливърпул взе солидно предимство за реванша на "Олд Трафорд".

Върлите врагове в Англия Ливърпул и Манчестър Юнайтед излязоха на стадион "Анфийлд" в първия сблъсък между двата отбора на европейската сцена. Ливърпул бе решен да вземе реванш, след като на два пъти губи от Юнайтед през този сезон във Висшата лига - 1:3 и 0:1.

"Мърсисайдци" бяха с почти всичко най-добро, с което разполага мениджъра Юрген Клоп към момента. Висящият до последно с травма Джеймс Милнър отпадна от групата. Даниел Стъридж води атака на домакините, а от втора позиция ще му помагаше триото Коутиньо, Лалана и Фирмино.

В състава на "червените дяволи" направи впечатление включването на уругваеца Гиейрмо Варела на мястото на Матео Дармиан, който имаше здравословни проблеми през седмицата. В предни позииции пореден шанс получи младия талант Маркъс Рашфорд, а офанзивата продължи с Депай, Марсиал и Мата.

Дербито на "Анфийлд" започна вихрено и още след 15 секунди можеше да падне гол. Младата звезда на Юнайтед Рашфорд получи чудесна топка в наказателното поле на Ливърпул след центриране на Депай, но не можа да засече добре топката и я изкара встрани от вратата.

В следващите минути двата отбора наложиха убийствено темпо на игра, в което имаше и някои доста остри сблъсъци. Не бяха изминали и две минути, когато съдията Веласко Карбайо вдигна първия жълт картон на капитана на Ливърпул Джордън Хендерсън.

В 19-ата минута "червените дяволи" сбъркаха фатално в защита. Върналият се назад Мефис Депай Мефис Депай събори Натаниел Клайн в наказателното поле и съдията Веласко Карбайо посочи бялата точка след консултация с помощниците си. Миунта по-късно Даниел Стъридж хладнокръвно реализира наказателния удар за 1:0.

Устремът на Ливърпул продължи и малко след това Юнайтед се отърва на косъм от втори гол. След опит на удар на Стъридж топката попадна в Коутиньо, който от няколко метра по диагонала стреля, но Де Хеа прояви невероятен рефлекс и остави резултата непроменен.

След половин час игра Ливърпил имаше внушително превъзходство във владеенето на топката - 73% на 27%. В 31-голяма грешка в защита на Смолинг остави Стъридж сам срещу Де Хеа, но испанският вратар излезе навреме и с нова отлична намеса предотврати втори гол.

Ливърпул тотално надигра "червените дяволи" през първата част и само силните намеси на Давид Де Хеа оставиха резултата 1:0 на почивката. Юнайтед пък се прибра в съблекалнята без точен удар към вратата на съперника.

След почивката мениджърът на Юнайтед Луис ван Гаал реши да рискува и промени схемата на 3-5-2. "Червените дяволи" наистина заиграха по-добре и пренесоха играта в половината на домакините.

Отново обаче се наложи вратарят на Юнайтед Де Хеа да спасява положението след мощен далечен удар на Коутиньо. В атаките на "червените дяволи" пък куцаше последния пас, освен това не успяваше да се възползва от статичните си положения.

След час игра Ливърпул вдигна пресата и създаде нови опасности за гостите. Първо Клайн стреля мощно отдалеч, но Де Хеа за пореден път изби. При следващата атака Хендерсън от десетина метра парати топката над вратата.

В 73-ата минута натискът на "мърсисайдци" доведе до втори гол. Грешка в защита на Юнайтед поднесе топката на крака на Фирмино, който отблизо заби топката в мрежата. При повторенията обаче се видя, че в началото на атаката на Ливърпул имаше засада на Алберто Морено, който който центрира в наказателно поле и секунди по-късно падна гола.

До края на мача Юнайтед така и не успя да се върна в мача и с два гола пасив ще има изключително тежка задача на реванша след седмица на "Олд Трафорд".

Ливърпул - Манчестър Юнайтед 2:0

1:0 Стъридж 20'-дузпа

2:0 Фирмино 73'

Ливърпул: Миньоле, Клайн, Ловрен, Сако, Морено, Хендерсън, Джан, Лалана, Коутиньо, Фирмино (84 - Ориги), Стъридж (64 - Алън)

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Рохо, Смолинг, Блинд, Варела, Шнайдерлин (79 - Швайнщайгер), Фелайни, Депай, Мата (79 - Ерера), Марсиал, Рашфорд (46 - Карик)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/TcM869btc2A" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Bk-Jy5Q3XKI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>