Ливърпул остана на точка от лидера Манчестър Сити след труден успех над Евертън в градското дерби на „Анфийлд”.

Червените се измъчиха доста, като през първото полувреме имаха огромни трудности и не създадоха нищо опасно, но след паузата класата им си каза думата.

Андрю Робъртсън откри, а много силно влияние оказаха резервите Луиш Диаш и Дивок Ориги, като последният оформи и крайния резултат, така че битката за титлата продължава.

Карамелите се бореха доколкото могат и като цяло не играха лошо, но остават в зоната на изпадащите, на 2 точки от Бърнли, който победи Уулвърхемптън.

В състава на домакините имаше 2 промени от разгрома над Ман Юнайтед, като Диого Жота и Наби Кейта замениха Луис Диаш и Джордън Хендерсън. За Карамелите се завърна Абдулай Дукуре, който се появи вместо Фабиан Делф, а малко преди началото се наложи Майкъл Кийн да се появи вместо получилия контузия Бен Годфри.

В първите минути Сините стояха доста добре, а Ливърпул не стигаше до чисти положения. Свободен удар на Грей бе блокиран, а след това отново той се измъкна при контра, но пак защитата го спря. Хората на Лампард обаче бяха добре подредени и не допускаха опасности пред Пикфорд.

В 16-ата минута Антъни Гордън бе на път да се измъкне зад гърба на Александър-Арнолд, като падна след лек контакт между двамата, но съдията бе категоричен, че нарушение няма. Повторенията обаче показапа, че защитникът на Ливърпул избутва съперника в гръб.

Първият удар за Ливърпул дойде чак в 22-ата минута, когато Мане прати топката над вратата. Малко по-късно Гордън опита да спечели дузпа, но получи жълт картон за симулация, което доведе до напрежение между футболистите, но всичко бързо се успокои.

В следващите минути Червените продължиха да не могат да стигнат до добри положения. Салах бе доста добре затворен, а гостите дебнеха за контри и при една от тях Дукуре се измъкна нелошо леко вдясно, но диагоналният му удар не бе особено силен, а бе и неточен.

Малко преди паузата Салах прати топката над целта с опит по диагонала, а почивката логично дойде при 0:0, след като Евертън играеше много добре, а Ливърпул не успя да използва ефективно това, че владееше топката в над 80% то времето. Имаше обаче и още нерви и доста бутане след ситуацията при която Ричарлисон пострада, а Дукуре здраво изрита Фабиньо.

След прекъсването Барса опита да натисне, а Евертън не промени особено играта си. Фабиньо прати топката покрай вратата преди Ливърпул да направи пробива. Влезлият малко по-рано Дивок Ориги веднага бе замесен, като намери Салах, който се измъкна в наказателното поле и центрира за свободния Андрю Робъртсън, който на далечната греда вкара на празна врата с глава.

Това успокои домакините и малко след това Пикфорд не се намеси добре при един корнер, Хоргейт изби от голлинията, а след това Салах стреля неточно. В 79-ата минута гостите пропуснаха да изравнят след ключова намеса на Робъртсън.

В 85-ата минута всичко приключи. След нов корнер за домакините Хендерсън върна напрежението с подаване в наказателното поле, Диаш опита атрактивен удар от въздуха, но се получи подаване и Ориги излезе от втора позиция, за да отбележи и оформи крайния резултат.

Ливърпул – Евертън    2:0

1:0    Робъртсън 62
2:0    Ориги 84

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Матип, Ван Дайк, Робъртсън, Кейта (60 Диаш), Фабиньо, Тиаго, Салах, Мане (60 Ориги), Жота (82 Хендерсън)
Евертън: Пикфорд, Колман, Холгейт, Кийн, Миколенко, Дукуре, Алан (73 Деле Али), Айоби, Грей (78 Рондон), Ричарлисон, Гордън