Барселона спечели Суперкупата на Европа, надигравайки Севиля с 5:4 след 120-минутен голов екшън на стадион "Борис Пайчадзе" в Тбилиси.

Носителят на трофея в Лига Европа пусна първа кръв още в третата минута, когато Евер Банега беше безпогрешен от пряк свободен удар.

Европейският първенец обаче не само реагира мигновено, но сътвори пълен обрат за по-малко от четвърт час игра. На два пъти се разписа звездата Лионел Меси, който изнесе лекция за изпълнение на преки свободни удари отблизо и от по-голяма дистанция.

Каталунците осъществиха доминация и след като попадение на Луис Суарес беше отменено заради спорна засада, минута преди паузата уругваецът асистира на Рафиня Алкантара.

В началото на второто полувреме Луис Суарес уж сложи точка на спора, но малко по-късно Хосе Антонио Рейес върна един гол за символичните гости. Последваха две груби грешки в отбраната на Барса и Севиля изравни резултата чрез Гамейро от дузпа и Йевхен Коноплянка.

Така изненадващо на фона на показаното се стигна до продължения и пет минути преди задаващите се на хоризонта дузпи, Педро се превърна в герой за своите, правейки добавка след спасения шут на Меси.

Така Барселона спечели Суперкупата на Европа за рекорден пети път и си върна на Севиля за поражението преди девет години в мача за този трофей.

Андалусийци откриха резултата още в самото начало на двубоя при първия удар към една от двете врати. Хавиер Масчерано спъна Хосе Антонио Рейес пред наказателното поле и реферът отсъди пряк свободен удар. Евер Банега застана зад топката и я завъртя майсторски над стената, а Марк-Андре тер Стеген дори на помръдна.

Европейският шампион обаче моментално отвърна на удара от идентична ситуация. Луис Суарес беше препънат точно пред границата на наказателното поле и този път Барса получи право да изпълни пряк свободен удар. Лионел Меси пое отговорността и матира Бето с прекрасен удар в горния десен ъгъл.

"Блаугранас" можеха да нанесат втори удар още при следващата си опасна акция, но Рафиня Алкантара не успя да стигне до топката при центрирането на Иван Ракитич.

Логичното се случи точно при изтичането на четвърт час игра, когато Меси реализира второто си попадение, при това отново от пряк свободен удар.  Този път аржентинецът трябваше да стреля от около 25 метра, но точният му удар в близост до дясната греда накара Бето да извади топката от мрежата зад него.

В средата на първото полувреме геният на Меси отново блесна - превъзходен пас в коридор накара двама защитници на Севиля да замръзнат на местата си, но Рафиня Алкантара реши да подава неточно, вместо да стреля към останалия сам срещу него Бето.

Преди да измине половин час игра Луис Суарес вкара топката във вратата на Севиля след центриране отляво на Жереми Матийо, но съдийската бригада отмени попадението заради много спорна засада.

Последваха три много добри възможности за първенеца на Испания и Европа. Първо Бето спаси тупалка от дистанция на Дани Алвеш, а след това Иван Ракитич шутира неточно, за да се стигне до блокирания снаряд на Андрес Иниеста.

Пет минути преди края на първата част Севиля можеше да сюрпризира своя опонент при една от редките си атаки, но Дани Алвеш изчисти топката малко пред голлинията след прострелно центриране отдясно.

В 44-тата минута Барса нанесе трети тежък удар на противника си. Луис Суарес беше изведен от дълбочина и излезе сам срещу Бето, но стреля в тялото му. Уругвацеът догони топката, видя включването на Рафиня Алкантара и го намери с хитро подаване. Братът на Тиаго Алкантара нямаше какво друго да стори, освен да се разпише.

Веднага след почивката Луис Суарес стреля неточно, но в 52-та минута и той записа името си сред голмайсторите. Защитата на Севиля не успя да изнесе топката, която попадна у Серхио Бускетс. Той пусна за свободния Суарес и стрелецът вкара с удар по земя.

Пет минути след това липса на концентрация в защитата на Барса позволи на Хосе Антонио Рейес да отбележи, засичайки центриране отляво. В тази ситуация под топката остана Жереми Матийо.

Един от най-активните на терена Рафиня Алкантара нацели напречната греда при една от следващите атаки на Барселона, а андалусийци така и не успяха да натиснат своя опонент след като видяха лъч надежда.

Двайсетина минути преди края на редовното време Матийо допусна нова грешка, този път събаряйки в наказателното поле Витоло. Реферът правилно маркира бялата точка, а Кевин Гамейро реализира отсъдената дузпа.

Каталунците реагираха като ужилени и моментално пренесоха играта в половината на своя опонент. Лео Меси си осигури позиция за стрелба и шутира силно, но Бето спаси с крак от трудно положение.

Десетина минути преди края на редовното време Севиля сензационно изравни резултата след нова груба грешка в отбраната на Барса. Появилият се малко преди това на терена Марк Бартра загуби топката и двете резерви за Севиля Чори Иммобиле и Йевхен Коноплянка взрива сектора с фенове на Севиля. Италианецът подаде по земя към далечната греда, където украинецът засече на празна врата - 4:4!

В 89-тата минута Меси можеше да отбележи хеттрик, при това от нова изпълнение на пряк свободни удари. Изпълнението на аржентинеца отново беше чудесно, но този път топката отблизо сглобката и излезе в аут.

В първото 15-минутно продължение двата отбора бяха прекалено предпазливи и не създадоха нито едно интересно голово положение, залагайки на сигурността. Мариано би технично, но тер Стеген улови спокойно.

В 115-тата минута Барса стигна до нов пряк свободен удар. Първият удар на Лео Меси срещна стената, след което той направи мощна добавка с левачката. Бето спаси, но не успя да улови топката и отблизо Педро го простреля - 5:4!

Малко след това отбраната на Барса отново заспа, оставяйки Коке да стреля с глава при центрирането на Банега. За щастие на "блаугранас" топката мина покрай лявата греда. В 122-та минута Рами направи невероятен пропуск, след като футболистът на Севиля засече острото центриране на Иммобиле.

Барселона - Севиля 5:4

0:1  Евер Банега - 3'
1:1  Лионел Меси - 7'
2:1  Лионел Меси - 16'
3:1  Рафиня Алкантара - 44'
4:1  Луис Суарес - 52'
4:2  Хосе Антонио Рейес - 57'
4:3  Кевин Гамейро - 72'