Реал Мадрид се върна на върха в Ла Лига след победа над големия си противник Барселона с 2:0 на “Сантяго Бернабеу”. На трибуните бе бившият любимец на местните фенове Кристиано Роналдо, който сякаш донесе късмет на “Кралете”.

Двата отбора разделиха по едно полувреме, след като каталунците пропуснаха поне три чисти положения преди почивката. През втората част обаче хората на Зинедин Зидан натиснаха и след няколко пропуска стигнаха до ценния гол на Винисиус в 71-та минута. В добавеното време Мариано Диас затвърди победата с втори гол след първото си докосване по топката. Така Реал Мадрид се върна на върха в класирането с актив от 56 точки, вече на една пред втория Барселона. А битката за титлата в следващите 12 кръга ще бъде безмилостна.

Още преди да е започнала срещата бяха постигнати няколко лични постижения. Серхио Рамос стана играчът с най-много участия в “Ел Класико” - 44. Лео Меси с 43 мача в дербито на Испания пък подобри постижението на Шави. От друга страна Карим Бензема излезе за мач номер 500 с екипа на Реал.

Иначе двата отбора започнаха агресивно срещата, но постепенно атаките на Барселона станаха много по-опасни. В 17-та минута Де Йонг намери Антоан Гризман сам на точката на дузпата с подаване отляво, но французинът стреля над вратата.

Домакините също имаха няколко изгодни ситуации, но вместо това в 33-та минута Артура без малко да ги накаже. Французинът бе изведен сам срещу Тибо Куртоа от Гризман, но стражът на домакините спаси. В края на първото полувреме белгиецът спаси още един уникален шанс. Бускетс разсече защитата на домакините с пас през центъра и изведе Лео Меси сам срещу Куртоа. Аржентинецът бе натиснат от Варан и не успя да нанесе хубав удар, а вратарят на Реал свърши останалото.

Второто полувреме започна равностойно, но постепенно Реал показа класа. В 56-та минута Иско стреля прекрасно от границата на наказателното поле и насочи топката под гредата в далечния ъгъл. Тер Стеген обаче спаси с невероятен рефлекс. Малко след това Иско пробва късмета си и след удар с глава. Топката мина покрай Тер Стеген, но Жерар Пике изби от голлинията.

Силните минути за Реал продължиха и в 63-та минута Карвахал центрира в наказателното поле, а на далечната греда Бензема намери топката от воле, но я прати над вратата.

В 69-та минута в игра за Барса се появи Мартин Брайтуайт, който секунди по-късно надбяга Рамос и стреля от малък ъгъл, но Куртоа изби. Миг по-късно норвежецът имаше възможност да центрира и да изостри ситуацията, но не се намеси особено добре.

В 71-та минута Брайтуайт бе длъжник на тима си, тъй като през неговата зона падна гола за Реал. Каталунците не се бяха подредили добре в защита, Тони Кроос пусна зад гърба на Брайтуайт, където Винисиус влезе на скорост в наказателното поле. Бразилецът стреля от малък ъгъл, топката се отклони в крака на Пике и влезе зад Тер Стеген - 1:0 за Реал.

В първата минута на продължението на срещата в игра за Реал се появи Мариано Диас. Нападателят бе изпуснат зад защитата на каталунците след подаване от…тъч, изпревари Юмтити и от малък ъгъл мушна топката покрай Тер Стеген за крайното 2:0.

Реал Мадрид - Барселона 2:0

1:0 Винисиус 71’

2:0 Мариано Диас 90+2'

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Варан, Рамос, Марсело, Каземиро, Кроос, Валверде (86 - Васкес), Иско (79 - Модрич), Винисиус, Бензема (90 - Мариано)

Барселона: Тер Стеген, Алба, Юмтити, Пике, Семедо, Бускетс, Артур (81 - Ракитич), Видал (69 - Брайтуайт), Де Йонг, Гризман (81 - Фати), Меси