Барселона победи Депортиво Алавес с респектиращото 5:0 в двубой от последния 38-и кръг на испанската Ла Лига, игран на стадион "Мендисороса".

В днешния протоколен мач футболистите на треньора Кике Сетиен видимо игреха освободено, с оглед на решената титла за Реал Мадрид и започнаха срещата много агресивно. Това даде резултат и Ансу Фати (24') даде аванс за гостите, а малко след това Лионел Меси (34') удвои. В края на полувремето Луис Суарес (44') направи резултата класически.

През втората част Нелсон Семедо (57') също отбеляза, а Меси (75') записа своето 25-о попадение в първенството за сезона. Аржентинецът е лидер в подреждането при голмайсторите, като след него е Карим Бензема с 21 гола. Това дава реална възможност на Лео да спечели трофея "Пичичи" за рекордния седми път.

Така Барса завършва сезона на второто място с 82 точки и време, в което да осмислят какво трябва да се случи с клуба в бъдеще по отношение на състава и играта, която показва. Сега пред "лос кулес" предстои последната възможност за трофей през тази кампания - Шампионска лига.

Освободени от напрежението на сезона, каталунците демонстрираха добра игра в началото на мача и само за първите 15 минути, те нацелиха гредата на вратаря Роберто Хименес цели три пъти.

Първо Рики Пуч си пробва късмета в петата минута с мощен изстрел малко пред границата на наказателното поле. Топката летеше неспасяемо, но се удари в напречната греда.

След това в 12-ата минута Артуро видал получи извеждащо подаване, което го прати леко встрани от вратата. Чилиецът обаче намери начин да отиграе и нацели топката от воле, което за късмет на Хименес, отново не опъна мрежата.

После в 15-ата минута Лионел Меси се възползва от пространството пред себе си и реши също да изненада стража с удар от границата на пеналтерията. Топката обаче облиза десния страничен стълб.

В 24-ата минута логичното се случи, Ансу Фати даде аванс за гостите. Меси изненада противниковата защита разменяйки си мястото със Серхи Роберто. Така аржентинецът проби отдясно и пусна тънко центриране в опасна близост до вратата. Там Фати се пребори за топката и я прати във вратата.

В 34-ата минута каталунците удвоиха преднината си. Серхи Роберто организира бърза контраатака с дълъг пас, който стигна чак до наказателното поле, където Рики Пуч успя да овладее. Младокът видя връхлитащия в наказателното поле Меси и му подаде. За легендата на Барса не бе проблем да преодолее Хименес и да направи резултата 0:2.

В 41-ата минута аржентинецът демонстрира добър поглед и пусна диагонално центриране дълбоко в наказателното поле, където Артуро Видал навлизаше на скорост. Чилиецът засече топката с глава и я насочи към вратата, но Хименес реагира блестящо и спаси по атрактивен начин.

В края на полувремето Луис Суарес направи резултата класически. Меси направи традиционното си извеждане отляво на Жорди Алба на скорост в наказателното поле. Защитникът копна топката към Суарес, който с глава не остави шансове на Хименес.

През втората част каталунците продължиха с офанзивната игра и резултатът бе увеличен в 57-ата минута. Продължителна атака на гостите завърши с подаване на Рики Пуч към влизащия на скорост Нелсон Семедо. Защитникът овладя и шутира към левия ъгъл за 0:4.

В 75-ата минута Меси се разписа за втори път в срещата. Жорди Алба напредна отляво и центрира в наказателното поле. Там, около точката на дузпата, Лео засече подаването и успя да прати топката във вратата.

Най-доброто положение за домакините бе в 83-ата минута. Балонно подаване прехвърли защитата на Барса и стигна до Хоселу, който се опита директно с глава да опъне мрежата на днешния рожденик Нето. Топката обаче мина покрай дясната греда.

Алавес - Барселона 0:5

Голмайстори: Ансу Фати (24'), Лионел Меси (34', 75'), Луис Суарес (43'), Нелсон Семедо (57')

Алавес: Хименес, Агирегабирия, Лагуардия (Родригес 46'), Магаян, Марин, Камараса (Махмуд 66'), Гарсия (Фейса 59'), Мендес, Бърк (Риоха 46'), Хоселу, Перес (Понс 46')
Треньор: Хуан Рамон Лопес Мунис

Барселона: Нето, Роберто, Араухо, Ленгле (Семедо 50'), Алба, Бускетс (Де Йонг 59'), Видал, Пуч, Фати (Брейтуайт 78'), Меси, Суарес
Треньор: Кике Сетиен