Барселона започна новата ера на развитие без Лионел Меси с домакинска победа - 4:2 над Реал Сосиедад. Пред отчайващо празните трибуни на “Нои Камп” момчетата на Роналд Куман изиграха много добър мач…до заключителните 10 минути. И все пак добрата новина за феновете е, че с лидерската роля на магнетичния аржентинец се очертава да се нагърбят Мемфис Депай и Антоан Гризман.

Големият герой за вечерта обаче бе Мартин Брейтуейт, който наниза два гола - в 45-та и 59-та минута. В 19-та пък Жерард Пике бе дал аванс на Барса с 50-тия си гол за клуба. След като поведоха с 3:0, каталунците отново показаха големите си проблеми от миналия сезон и в края трябваше да треперят за трите точки. В 82-та минута резервата Хулен Лобете намали, а малко след това Микел Оярсабал вкара фамозен гол от свободен удар. В добавеното време на срещата Брейтуейт затвърди добрата си форма и с асистенция, след като подаде на празна врата към Сержи Роберто.

Така Барселона започна сезона с добра игра и заслужена победа, но отново остави въпросителни върху играта си в защита. В следващия кръг каталунците гостуват на Атлетик Билбао, докато Реал Сосиедат е домакин на Райо Валекано.

Каталунците започнаха активно срещата и още в 30-та секунда Мартин Брейтуейт изскочи на стрелкова позиция и от границата на наказателното поле стреля в близкия ъгъл, но Алекс Ремиро спаси. Малко след това Гризман опита късмета си с далечен фалцов удар, но топката мина над гредата.  В 10-та минута на срещата малкото фенове по трибуните избухнаха в бурни овации, засвидетелствайки любовта си към Меси, който продължи кариерата си в ПСЖ.

На терена Барса продължаваше да диктува темпото и в 12-та минута Гризман засече едно центриране с глава, но прати топката в гредата. Така се стигна до 19-та минута, когато домакините поведоха. Депай центрира от свободен удар, а Жерард Пике с глава простреля Ремиро за 1:0.

В 28-та минута Депай показа страхотно самочувствие, като опита да прехвърли вратаря на гостите с удар от много далечно разстояние. В крайна сметка Ремиро успя да улови топката. Така се стигна до втората минута на добавеното време на първата част, когато Брейтуейт направи 2:0. Де Йонг проби и центрира по дясното крило и насочи топката към далечната греда. Там датчанинът засече топката с глава и не остави шансове на стража на баските.

По-добрата игра на Барселона продължи и след почивката. Само две минути след подновяването на играта Гризман вкара трети гол, който обаче беше отменен заради засада. Малко след това Алба бе изведен на стрелкова позиция, но не успя да намери мрежата.

Третият гол все пак не закъсня и в него отново основно участие имаше Депай. В 59-та минута нидерландецът пусна хитър пас към Алба на лявото крило, а центрирането на защитника бе избито от Ремиро. Топката обаче попадна у Брейтуейт, който с мощен удар в центъра на вратата реализира за 3:0.

Реал Сосиедад опита да върне поне един гол и в 66-та минута Микел Мерино изстреля страхотен удар от границата на наказателното поле. Вратарят на Барса Нето обаче показа рефлекс и изби. Малко след това Андер Беренечеа също опита късмета си, но не намери вратата.

В 73-та минута неуморимият Педри бе близо до 4-ти гол. Младокът бе намерен в наказателното поле на гостите с гръб към вратата, обърна се и стреля без подготовка. Алекс Ремиро обаче успя със сетни усилия да избие в ъглов удар.

Така се стигна до 82-та минута, когато Реал Сосиедад все пак реализира. Хулен Лобете отбеляза дебютното си попадение за клуба, след като получи чудесен пас от Беренечеа в наказателното поле и обърна топката в обратния ъгъл. Това обаче не бе всичко. Само три минути по-късно баските вкараха и втори гол след перфектно изпълнение на Микел Оярсабал от свободен удар.

В 92-та минута Сержи Роберто успокои феновете на Барселона с четвърти гол. И тук голяма роля изигра Мартин Брейтуейт, който проби по дясното крило и центрира прострелно по земята към далечната греда. Там дебнеше Роберто, който на метри от голлинията реализира 4-тия гол за тима си в срещата.

Барселона - Реал Сосиедад 4:2
1:0 Жерард Пике 19’
2:0 Мартин Брейтуейт 45+2’
3:0 Мартин Брейтуейт 59’
3:1 Хулен Лобете 82’
3:2 Микел Оярсабал 85’
4:2 Сержи Роберто 90+2’

Барселона: Нето, Дест (71 - Емерсон), Гарсия (83 - Араухо), Пике, Алба, Бускетс (83 - Бускетс), Де Йонг (71 - Роберто), Педри, Гризман, Депай (90 - Лангле), Брейтуейт

Реал Сосиедад: Ремиро, Муньос, Льо Норман, Елустондо (82 - Пачеко), Салдуа (66 - Горосабел), Мерино, Субименди, Янузай (46 - Беренечеа), Порту (66 - Лобете), Силва (46 - Баутиста), Оярсабал