Барселона постигна ценна домакинска победа с 3:1 над Валенсия, въпреки че изоставаше в резултата след само пет минути игра. Хосе Гая даде аванс на гостите, но още до почивката Ансу Фати (13) и Мемфис Депай (41-д) направиха обрат за каталунците. През втората част Валенсия удари греда, а в 85-та минута резервата Филипе Коутиньо реализира трети гол за Барса.

Подложеният на критики треньор на Барселона Роналд Куман пусна като дясно крило Сержиньо Дест, който асистира за третото попадение. Самият Дест бе заменен в 87-та минута от Серхио Агуеро, който записа първи минути с екипа на Барселона, след като дойде през лятото от Манчестър Сити.

С този успех Барселона прекъсна серията си от две поредни загуби (0:3 от Бенфика и 0:2 от Атлетико Мадрид) и с актив от 15 точки се изкачи до 7-то място в класирането. Валенсия е 9-ти с 12 точки и мач повече от каталунците.

Двубоят започна повече от обещаващо, след като още в първите секунди Ансу Фати стреля фалцово от границата на наказателното поле, но топката мина покрай гредата. В 5-та минута пък Валенсия поведе след фамозно изпълнение на Хосе Гая. Домакините изчистиха една центрирана топка, а Гая я намери от въздуха от 25 метра и я насочи неспасяемо във вратата зад Тер Стеген - 1:0 за Валенсия.

Барса обаче успя да изравни много бързо. В 13-та минута Ансу Фати и Мемфис Депай комбинираха много добре, а Фати завъртя прекрасно топката от границата на наказателното поле в далечния ъгъл - 1:1. До края на полувремето Барса натисна, но каталунците така и не нанасяха точен удар.

Така се стигна до 39-та минута, когато домакините спечелиха дузпа. Момчетата на Роналд Куман изградиха страхотна атака с по едно подаване. В нейния завършек Алба намери в наказателното поле Фати, който бе фаулиран от Гая. Реферът на срещата прегледа ситуацията с ВАР, след което посочи бялата точка. Депай стреля мощно под гредата, за да остави на място Силесен - 2:1.

Валенсия започна силно второто полувреме. В 53-та минута Карлос Солер тресна страничната греда с мощен удар от границата на наказателното поле. Малко след това Тер Стеген направи страхотно спасяване след изстрел на Макси Гомес, който бе оставен непокрит фронтално срещу вратата на около 20 метра.

Постепенно Барса притъпи устрема на гостите, които все пак бяха близо до изравнителния гол в 84-та минута. Макси Гомес стреля фалцово от свободен удар, но топката мина на сантиметри от страничната греда.

В ответната атака Филипе Коутиньо реши всичко в мача. Появилият се като резерва бразилец получи хубаво подаване от Сержиньо Дест в наказателното поле и отблизо реализира за 3:1. Малко след това Коутиньо пробва с пета да вкара и втория си гол в мача, но топката мина встрани от вратата.

Така Барселона спечели важен успех преди изключително интересната седмица за тима. В сряда каталунците приемат Динамо Киев в Шампионската лига, а идната неделя е голямото дерби на Испания “Ел Класико” - на “Ноу Камп” ще пристигне Реал Мадрид.

Барселона - Валенсия 3:1
0:1 Хосе Гая 5’
1:1 Ансу Фати 13’
2:1 Мемфис Депай 41’-д
3:1 Филипе Коутиньо 85'

Барселона: Тер Стеген, Роберто (71 - Мингеса), Пике, Гарсия, Алба, Бускетс, Гави (71 - Нико), Де Йонг, Дест (87 - Агуеро), Фати (59 - Коутиньо), Депай

Валенсия: Силесен, Гая, Диакаби, Габриел, Фулкие (75 - Муса), Гиямон, Дуро (59 - Андре), Вас, Солер, Гедеш (75 - Черишев), Гомес (87 - Вайехо)