Пиер-Емерик Обамеянг е роден във Франция. Той е национал на Габон, но е на 50% испанец, защото майка му се казва Маргарита Креспо и е испанка от малкото планинско градче Ел Барако (провинция Авила).
„Много харесвам Ел Барако и Испания. Нося това място в кръвта си”, признава Пиер-Емерик през 2016 година. Той говори добре езика, тъй като е бил много близък и със своя испански дядо Емилиано. На него обещава един ден да играе за любимия му отбор Реал Мадрид, но по ирония на съдбата се озовава в кръвния враг на столичани… Барселона. „Така е, но дядо му щеше да бъде много горд да го види в Барселона. Сигурна съм, че би искал да гледа своя внук да успее”, споделя пред „Марка” Сесилия, която е братовчедка на майката на Обамеянг.
Баща му Пиер Франсоа пък е бивш капитан на националния отбор на Габон, който е изиграл близо 200 мача в елита на Франция. Назначен е като скаут на Милан, поради което и неговият син е привлечен в школата на росонерите през 2007 година. Обамеянг-младши подписва и професионален договор с гранда, но така и не записва официален мач за първия отбор на Милан. Пращан е под наем в Дижон, Лил и Монако, а през 2011 г. започва да се оформя като бъдеща звезда с екипа на Сент Етиен. Утвърждава се като титуляр и през февруари 2012 г. бележи първия си хеттрик срещу Лориен. Първият му наистина силен сезон е 2011/12, когато бележи 16 гола и завършва на четвърто място при реализаторите във френската Лига 1.
През 2012/13 расте още повече и с 19 гола вече е втори при реализаторите във Франция. Пред него е само Златан Ибрахимович от ПСЖ. Същата година е избран за най-добър африкански играч в Лига 1.
Силните изяви със Сент Етиен му уреждат трансфер в Борусия Дортмунд. С жълто-черните подписва 5-годишен договор и бележи хеттрик още в дебюта си срещу Аугсбург. През август 2014 г. стана популярно неговото празнуване на гол с маска на Спайдърмен. Това се случи след гол в мрежата на Байерн за Суперкупата на Германия.
Изключително силни за него са сезоните 2015/16 и 2016/17. Тогава е избран за Играч №1 на Бундеслигата, а след това става и голмайстор №1 с 31 гола. След като бележи общо 141 пъти във всички турнири за жълто-черните, логично идва и следващата крачка в неговата кариера – трансфер в английския Арсенал. Топчиите го превръщат в рекордната си покупка по онова време, плащайки 56 милиона паунда на 31 януари 2018 г. Това се случва още по времето, когато начело на лондончани е Арсен Венгер.
При топчиите кариерата му започна добре. Габонецът стана играчът, който бележи най-бързо 50 гола за тима във Висшата лига. Направи го само за 79 мача, изпреварвайки с 4 срещи дори историческия реализатор Тиери Анри. Английската авантюра завърши с болезнена раздяла, след като нападателят бе изгонен от отбора заради нарушаване на дисциплината, но в негово лице Барселона взима доказан реализатор с над 200 гола в първенствата на Франция и Англия.
Неговата мечта да играе в Испания отдавна е известна на всички. Признава го още през есента на 2015-а, когато още е играч на Борусия Дортмунд: „Със сигурност един ден ще отида в друго първенство. Моята мечта е трансфер в Испания. Очаквам да се случи, но кога? Не знам. Много хора мислят, че Висшата лига на Англия е добра опция за мен, но моята майка е испанка и определено мечтая да играя в тази страна един ден“, пророкува габонецът.
Материал на "Тема спорт"







Руски войник получи доживотен затвор за убийство на военнопленник в Украйна
Парламентът ограничи мобилните оператори да вдигат цените, когато си поискат
Кметът Васил Терзиев предлага нова структура на Столичната община
Украйна е изправена пред "вечна война“, освен ако Европа не засили натиска върху Русия
Васил Терзиев предлага нова структура на Столична община
Зодиите, които цъфтят след раздяла
Арестуваха двама мъже по сигнали за домашно насилие в Казанлък
Stellantis поиска още 10 години за електрификация
F90 - тайното Ferrari на султана на Бруней
От газ и жичка до лазер - еволюцията на фаровете
Alfa Romeo и Maserati обединяват сили за специални автомобили
България с реален шанс да приеме Европейското първенство по бокс за мъже и жени през 2026 година
Джак Дела Мадалена има план как да изненада Махачев
Недооценени навици, които печелят боевете
Драгомир Петров срещу мароканец на SENSHI 29: Целта е да съм добър пример за младите
Пикочната киселина може да се намали с повече вода и подходящите храни
Влияе ли контрацепцията на сексуалното желание?
България има потенциал да се превърне в медицинска дестинация на световно ниво
Полово предавани инфекции и проходимост на маточните тръби
Коментари
Напиши коментар18:25 | 4 фев 2022 г.
Напиши коментар