Барселона изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и победи с 4:2 като гост Наполи. Така след 1:1 от първия мач на “Ноу Камп” преди седмица каталунците се класираха за осминафиналите на Лига Европа и утре ще чакат с интерес жребия.

Тимът на Шави Ернандес започна вихрено срещата и поведе набързо в резултата след голове на Жорди Алба (8) и Френки де Йонг (13). Лоренцо Инсинье (23) върна един гол от дузпа, но още до края на полувремето каталунците отново водеха с два разлика след прекрасно насочен удар на Жерард Пике (45) по диагонала. След почивката навлизащият във форма Пиер-Емерик Обамеянг (59) довърши домакините с четвърти гол. В 87-та минута Наполи върна още един гол чрез Матео Политано.

Преди двубоя играчите на двата отбора се събраха за обща снимка пред огромен банер с надпис “Спрете войната” заради събитията в Украйна. Самият двубой пък започна по мечтан начин за каталунците, които поведоха в резултата след само 8 минути игра. Тимът на Шави изгради мълниеносна контраатака след ъглов удар на домакините, при която Обамеян и Траоре превзеха празните пространства, а последният изведе Жорди Алба сам срещу Мерет. Защитникът реализира с лекота с десния си крак и направи 1:0.

След още пет минути Барса удари за втори път. Френки де Йонг удвои преднината на тима си с прекрасно насочен удар от далечно разстояние. В 17-та минута Сержиньо Дест бе близо до трети гол, но ударът му профуча покрай гредата.

Наполи успя да се върне в мача в 23-та минута, когато Тер Стеген фаулира в наказателното си поле Виктор Осимен, а Лореньо Инсинье с лекота реализира отсъдената дузпа.

Това не стъписа каталунците, чиято игра тази вечер вървеше. Обамеянг и Феран Торес обаче пропуснаха да вкарат трети гол. Това направи в края на полувремето Жерард Пике. След центриране от ъглов удар се получи разбъркване в наказателното поле на домакините, последва ново центриране на Алба от лявото крило, а Пике завърши атаката като нападател. Ветеранът си спря топката с десния крак и едновременно я нагласи на левия, след което последва страхотен удар по диагонала с левия, който не остави шансове на Мерет.

След почивката Барса опита да намали оборотите, но продължи да контролира играта. В 54-та минута Траоре проби по дясното крило и центрира, Мерет изби, а удар на Френки де Йонг бе блокиран. Малко след това Обамеянг вкара четвърти гол. Поредният пробив на Адама по дясното крило завърши с хубаво центриране към точката на дузпата. Там Обамеянг с прекрасно насочен удар под гредата реализира четвъртия си гол в последните два мача за Барселона.

Минути по-късно Оба бе изведен сам срещу Мерет, но си поведе по-дълго топката, което позволи на вратаря на домакините да излезе и да я улови.

Първото по-сериозно положение за Наполи през второто полувреме бе в 71-та минута, когато Осимен намери празно пространство в наказателното поле на гостите и стреля по диагонала, но топката мина встрани от вратата.

Все пак Наполи реализира втори гол в 87-та минута, когато Нико Гонсалес сгреши в собственото си наказателно поле при изнасянето на топката, а Матео Политано се възползва от хубавия подарък. Крилото на Наполи насочи прекрасно топката в близкия ъгъл и остави Тер Стеген на място.

Наполи - Барселона 2:4
0:1 Жорди Алба 8'
0:2 Френки де Йонг 13’
1:2 Лоренцо Инсинье 23’-д
1:3 Жерард Пике 45’
1:4 Пиер-Емерик Обамеянг 59’
2:4 Матео Политано 87’

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Кулибали, Рахмани, Руи (74 - Гулам), Руис, Деме (46 - Политано), Елмас, Жиелински (73 - Мертенс), Инсинье (82 - Петаня), Осимен (74 - Унас)

Барселона: Тер Стеген, Дест, Пике, Араухо, Алба, Бускетс (62 - Гави), Ф. Де Йонг, Педри (75 - Нико), Траоре (77 - Дембеле), Торес (84 - Пуч), Обамеянг (78 - Л. Де Йонг)