Левски се класира за 1/4-финалите за Купата на България, след като победи с 1:0 Монтана на стадион "VIVACOM Арена Георги Аспарухов".

През първото полувреме столичани имаха надмощие, но успяха да създадат едва до едно чисто положение, което Роман Прохазка не оползотвори. Десет минути след подновяването на играта Левски все пак стигна до победата с попадение, което беше огледално за крайното 2:2 срещу ЦСКА преди дни.

Единствената разлика беше, че този път Даниел Георгиев си отбеляза автогол. Милош Цветкович центрира отдясно и опитният халф беше принуден от Роман Прохазка, който се разписа срещу "червените", да забие кълбото в собствената си врата.

Като цяло мачът на "Герена" беше скучен и без много интересни положения, като Монтана погледна по-смело в предни позиции в последния четвърт час игра, но Божидар Митрев се намеси с вещина и при двете положения.

Делио Роси очаквано заложи на част от резервните си футболисти. Димитър Пиргов стартира до Холмар Ейолфсон в сърцето на отбраната, а Мики Орачев зае мястото на контузения Иван Горанов в лявата част на защитата. Последните две нови попълнения – Антъни Белмонт и Йерсон Кабрал, също започнаха мача, докато атаката поведе Жуниор Мапуку вместо Серджиу Буш.

Треньорът на Монтана Ферарио Спасов хвърли всичко най-добро, с което разполага, а в състава му имаше един куп бивши футболисти на Левски. Вратарят Ивайло Василев, Борислав Балджийски и Мирослав Антонов, от 1-ата минута играха още опитният Даниел Георгиев, Сергей Георгиев, Петър Атанасов и Иван Коконов.

Левски започна мача по-добре и още в 6-та минута Йерсон Кабрал сам си създаде опасно положение. Холандецът проби навътре от дясното крило и стреля от границата на наказателното поле, но покрай вратата. Малко след това шут на Жорди Гомес профуча над напречната греда.

26-кратният шампион на България продължи с превъзходството си и в средата на полувремето създаде най-чистото голово положение до момента. Гомес с пас в коридор изведе Габриел Обертан, който стигна почти до аутлинията. От там бившият футболист на Манчестър Юнайтед върна назад към непокрития Роман Прохазка, но мерникът на словака изневери.

В 22-ата минута опасен изстрел на Обертан от движение беше спасен от Ивайло Василев. До края на полувремето срещата в София беше скучна и Левски се опитваше да пробие сгъстената защита на Монтана с далечни удари, които бяха безкрайно неточни. Така се стигна до 55-ата минута, когато Левски поведе. Кабрал пусна топката по десния фланг, Милош Цветкович без забавяне центрира към Роман Прохазка и точно преди словакът да се разпише, Даниел Георгиев си заби автогол!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=49ba47bb5d" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Интересното е, че положението беше огледално при гола на Прохазка срещу ЦСКА в събота за крайното 2:2. След попадението, защитата на Монтана се оголи и след малко повече от час игра силен шут на Обертан беше спасен. В 66-ата минута столичани пропуснаха да сложат точка на спора. Прохазка засече от воле, но Василев със сетни сили изби. Жуниор Мапуку направи опит за добавка, но се намираше в положение на засада.

В 72-ата минута Кабрал пропусна да вкара първия си гол за "сините" след финт и удар в далечния ъгъл, който профуча на сантиметри от целта. 5 минути след това Монтана можеше да изравни от нищото, след като Иван Коконов засече с глава, но Божидар Митрев изби с върха на пръстите си. В 80-ата минута символичните домакини пропуснаха нов шанс да пратят мача в продължения. Тогава Тодор Колев отправи силен изстрел, Митрев отново изби, след което Мики Орачев с чудесна намеса изпревари Коконов, който щеше да вкара на опразнената врата.

До края резултатът остана непроменен и Левски се класира за следващата фаза на турнира.

Монтана – Левски 0:1

Голмайстор: 0:1 Георгиев (55-авт)

Монтана: Ивайло Василев, Даниел Георгиев, Иван Михов, Владимир Айтов, Тодор Георгиев, Йордан Йорданов, Борислав Балджийски, Сергей Георгиев (67-Александър Манолев), Петър Атанасов (75-Даниел Васиев), Мирослав Антонов, Иван Коконов (86-Борислав Дамянов)
Резерви: Евгени Александров, Даниел Васев, Александър Манолев, Марио Благоев, Християн Илиев, Борислав Дамянов, Александър Веселинов
Треньор: Ферарио Спасов

Левски: Божидар Митрев, Милош Цветкович, Холмар Ейолфсон, Димитър Пиргов, Мики Орачев, Жорди Гомес, Антони Белмонт (78-Васил Панайотов), Роман Прохазка, Йерсон Кабрал (72-Антонио Вутов), Габриел Обертан, Жуниор Мапуку
Резерви: Александър Любенов, Ивайло Найденов, Давид Яблонски, Нелуц Рошу, Васил Панайотов, Антонио Вутов,Сержиу Буш
Треньор: Делио Роси

София, ст.: "VIVACOM Арена Георги Аспарухов"