Левски победи Ботев Пловдив с респектиращото 4:1 в двубой от 14-ия кръг на Първа лига, игран на стадион "Георги Аспарухов".

Футболистите на треньора Славиша Стоянович отново показаха зъби в нападение и стигнаха до солиден успех. Станислав Костов откри резултата за "сините". В края на първото полувреме Антонио Вутов изравни след фрапантна грешка на Божидар Митрев.

През втората част 26-кратните шампиони обаче контролираха случващото се на терена и успяха да дръпнат в резултата с голове на Хали Тиам, Давиде Мариани и Костов, който отново се разписа и вече има 13 попадения на върха при голмайсторите в първенството.

Така Левски се завърна на върха в класирането с актив от 34 точки, с 1 повече от втория Лудогорец, който по-късно днес обаче ще се изправи срещу Етър във Велико Търново. Ботев пък е на 5-ото място с 23 пункта.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/giNUFZNZS5M" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Домакините бяха по-активният отбор през първите 10 минути, но не успяваха да стигнат до чисти положения. Само веднъж "сините" организираха опасна атака, но тя правилно бе спряна, заради засада.

В 14-ата минута халфът на гостите от Пловдив Густаво Афонсо опита късмета си с много хубав удар от далечна дистанция. Топката обаче мина над напречната греда.

В 21-ата минута "сините" бяха близо до гола, след отлично изпълнение на фаул от Жерсон Кабрал, който от сериозна дистанция насочи топката в горния ляв ъгъл. Кайзер обаче успя да избие в корнер.

В 28-ата минута  домакините пропуснаха нова добра ситуация. Габриел Обертан намери чудесно в наказателното поле Станислав Костов, който се освободи от защитник и върна към Давиде Мариани. Последният стреля към опразнената вратата, но топката се чукна в крака на Пиргов и излезе в ъглов.

Логичното се случи минута по-късно. Костов пусна вдясно към Милош Цветкович, който напредна и му върна около границата на наказателното поле. Необезпокояван, нападателят прати топката в долния десен ъгъл - 1:0.

В 43-ата минута страхотен изстрел на Тодор Неделев от пряк свободен удар от далечно разстояние бе отразен от Божидар Митрев. Стражът внимаваше и успя да избие снаряда.

В последните секунди на първото полувреме Митрев обаче показа защо дълго време бе на скамейката. Антонио Вутов отправи много слаб изстрел по земя на няколко метра от линията на пеналтерията. Лесната на пръв поглед топка мина под плонжа на вратаря и мина зад голлинията - 1:1.

В началото на втората част Левски отново поведе в резултата. Центриране от ъглов удар на Давиде Мариани намери непокрит в наказателното поле Хали Тиам. Халфът засече подаването и прати неспасяемо топката във вратата.

В 55-ата минута резултатът стана 3:1. Мариани намери вдясно Обертан, който напредна и пусна извеждащо подаване към Костов. Нападателят засече на шпагат от вратарското поле за 3:1.

Окрилени от двата бързи гола, "сините" владееха през повечето време и търсеха начини да отбележат още попадения във вратата на Даниел Кайзер. Това се случи в 74-ата минута. След изпълнение на корнер, топката стигна до Мариани. Халфът стреля от малък ъгъл, кълбото рикошира в крака на Йордан Минев и влезе във вратата.

Левски - Ботев Пловдив 4:1

Голмайстори: Станислав Костов (29, 55), Антонио Вутов (45), Хали Тиам (51), Давиде Мариани (74)

Левски: Митрев, Цветкович, Яблонски, Рейш, Нганиони, Тиам, Белмонт (Буш 83'), Мариани (Нашименто 77'), Кабрал, Обертан, Костов (Юруков 88')
Треньор: Славиша Стоянович

Ботев: Кайзер, Минев, Димитров, Пиргов, Перейра, Юсеин, Афонсо, Вутов (Шопов 69'), Неделев, Добрев (Петков 53'), Кампос (Балтанов 46')
Треньор: Николай Киров