Левски е на крачка от класиране във втория квалификационен кръг на Лига Европа, след като победи с 2:0 като гост Ружомберок.

"Сините" изиграха отличен тактически мач на стадион "Под Чебратьом" в Словакия и съвсем заслужено си тръгнаха с успеха. Головете бяха дело на Давиде Мариани (36) и Паулиньо (51), с което до голяма степен интригата за реванша след седмица беше ликвидирана.

Почеркът от работата на Петър Хубчев започва да си личи и за всички 90 минути 26-кратният шампион на България не допусна сериозни опасности пред вратата си и разтичаше на контри. В началото на срещата Ружомберок успя да вкара, но попадението беше правилно отменено за засада.

Развоят на мача по минути

Така Левски записа и първа победа под ръководството на Хубчев. Тя дойде в най-удачния момент, след като в контролите до момента отборът регистрира три загуби и едно равенство.

Победителят от двойката пък ще срещне АЕК Ларнака или молдовския Пертокуб. В първия двубой кипърците се наложиха с 1:0 у дома.

Петър Хубчев очаквано заложи на схема 4-2-3-1. Официален дебют за Левски направиха вратарят Милан Миятович и централният защитник Янис Каргас. До него в сърцето на отбраната действа възстановеният Нуно Рейш, а Мартин Райнов беше поставен в халфовата линия.

В отсъствието на наказания Станислав Костов и контузения Дени Алар, атаката поведе Давиде Мариани. Той действаше като фалшива деветка, подпомаган от юношите Станислав Иванов, Илия Юруков, плюс Паулиньо.

Първото полувреме на стадион "Под Чебратьом" не предложи зрелище, борбата преобладаваше, въпреки че грубостите липсваха. В началните минути Ружомберок се опита да наложи домакински натиск, който не затрудни "сините".

Първият по-интересен момент в предни позиции създаде Левски. Станислав Иванов направи отличен пробив по десния фланг и навлезе в наказателното поле. Точно преди да подаде към непокритите Давиде Мариани или Паулиньо, младокът беше спрян.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=eab1d7c88e" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

В 12-ата минута Стефан Герец надскочи Иван Горанов и засече с глава, но в аут. 120 секунди по-късно Тихомир Костадинов се разписа след триходова атака за словаците. При нея обаче северномакедонецът се намираше в засада, която беше маркирана.

В средата на полувремето далечен изстрел на Мариани беше блокиран, а след половин час игра Костадинов шутира, топката тупна коварно, но Милан Миятович внимаваше и улови.

Така се стигна до 36-ата минута, когато Левски поведе. Живко Миланов центрира отдясно и Мариани с хубаво прехвърлящо изпълнение с глава матира вратаря Иван Крайчирик за 1:0!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=f48084e7e4" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

В самия край на полувремето "сините" пропуснаха златен шанс тотално да сломят съпротивата на Ружомберок. Паулиньо се подигра с Ян Масло по лявото крило и навлезе в наказателното поле. Там бразилецът загуби равновесие, но все пак подаде към връхлитащия Кали Тиам. Той стреля от движение, но на сантиметри от целта.

В 51-ата минута Левски все пак стигна до втори гол. Станислав Иванов пусна пас през центъра, където футболист на Ружомберок увисна. Това позволи на Паулиньо да напредне и да излезе сам срещу вратаря. Последва финт от страна на бразилеца, за да преодолее съпротивата на Крайчирик, след което нямаше как да сбърка пред опразнената врата – 2:0!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=b6496011a7" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

В 81-ата минута Левски можеше тотално да съкруши Ружомберок. Станислав Иванов намери Мариани на чиста позиция, но вратарят изби удара на швейцарския плеймейкър.

Ружомберок - Левски 0:2

Голмайстори: 0:1 Мариани (36), 0:2 Паулиньо (51)

Ружомберок: Иван Крайчирик, Матей Чурма, Ян Масло, Михал Йонек, Александер Мойжиш, Тихомир Костадинов, Далибор Такач (69-Зигмунд), Адам Бренкус (59-Хашек), Кристи Косе, Петер Гал-Андрежли, Стефан Герец (79-Новотни)

Левски: Милан Миятович, Живко Миланов, Янис Каргас, Нуно Рейш, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Илия Юруков (88-Здр. Димитров), Давиде Мариани (90-Мазурек),Станислав Иванов (90-Илия Димитров), Паулиньо

Съдия: Петри Вилянен (Финландия)
Стадион: "Под Чебратьом"
Жълти картони: Такач, Новотни (Ружомберок); Каргас, Горанов, Рейш, Паулиньо, Миланов (Левски)