Локомотив Пловдив победи с 2:0 Левски в първи 1/2-финален мач за Купата на България, игран на стадиона в парк "Лаута".

"Черно-белите" се наложиха напълно заслужено и победата им можеше да бъде по-изразителна. От своя страна "сините" се представиха под всякаква критика и за всички 90 минути отправиха едва един точен удар.

Той беше дело на Станислав Костов в средата на второто полувреме, но по-скоро изпълнението му може да бъде окачествено като подаване към вратаря Мартин Луков.

И двата гола паднаха през първото полувреме. В 23-ата минута Димитър Илиев вкара след диагонален удар, а в 44-ата Бирсент Карагерен се разписа след страхотна атака на Локомотив. Реваншът в София ще се играе на 16 юни.

Бруно Акрапович можеше да разчита на всичките си най-добри футболисти, след като Дейвид Малембана и Милош Петрович се завърнаха. Треньорът направи само една промяна от победата с 2:0 над Етър Велико Търново. Петрович започна титуляр, а Момчил Цветанов седна на пейката. В предни позиции действаха футболист №1 на България за 2019 година Димитър Илиев и Анте Аралица. Новото попълнение Доминик Малонга, който се разписа срещу "болярите", остана резерва.

Петър Хубчев изненадващо заложи на върха на атаката на Дени Алар вместо Станислав Костов. Найджъл Робърта очаквано беше преместен на левия фланг, където зае мястото на наказания Паулиньо. Кали Тиам започна до Мартин Райнов в средата на терена, докато неочаквано Симеон Славчев остана извън групата. Младият Ивайло Найденов отново беше поставен като десен защитник вместо контузения капитан Живко Миланов.

Още от самото начало мачът предложи здрава битка за всяка педя терена. Първото опасно положение дойде в 10-ата минута. Тогава Дени Алар центрира от корнер на близката греда, Янис Каргас засече с глава, но покрай целта. Домакините отговориха малко по-късно. Милан Миятович увисна при висока топка, тя попадна в Бирсент Карагерен, но той не успя да нанесе хубав удар и Кали Тиам изчисти.

В средата на полувремето пред Карагерен се откри нов добър шанс. След разбъркване, топката попадна при него в пеналта, но Холмар Ейолфсон блокира шута. В 23-ата минута логичното се случи и Локомотив поведе. Каргас сбърка при изнасянето, Лукас Масоеро с превъзходен пас изведе Димитър Илиев, който с отличен диагонален изстрел матира Йоргачевич за 1:0!

В 39-ата минута домакините пропуснаха да удвоят преднината си. Парвиз Умарбаев центрира като по учебник от фаул, Анте Аралица скочи най-високо, но не уцели вратата. В 44-ата минута "черно-белите" заслужено стигнаха до втори гол. След страхотна атака, Йосип Томашевич овладя технично и с чудесен пас успоредно на голлинията намери Карагерен. Той се измъкна от Иван Горанов и нямаше как да сбърка от непосредствена близост – 2:0!

След почивката Левски се опита да натисне, но така и не можеше да създаде опасност пред Мартин Луков. В 58-ата минута Петър Хубчев се опита да промени нещо и извади Алар за сметка на Станислав Костов. Статистиката до този момент показваше, че гостите още нямат точен удар, а единственият им опит да застрашат противниковата врата беше още в самото начало от корнер, при който Каргас прати топката в аут.

В 68-ата минута Костов беше изведен на добра позиция и Луков тръгна да излиза неразчетено. Нападателят се опита да го прехвърли, но вместо това му подари топката с нещо като пас по земя. Той определено сбърка, защото можеше да потърси комбинация със Станислав Иванов, който беше сам фронтално срещу вратата.

В 86-ата минута Левски оцеля, след като Миятович спаси "сините" от нов гол.

Локомотив Пловдив - Левски 2:0

Голмайстори: 1:0 Димитър Илиев (23), 2:0 Карагерен (44)

Локомотив Пловдив: Мартин Луков, Милош Петрович (66-Малембана), Лукас Масоеро, Диниш Алмейда, Петър Витанов, Йосип Томашевич, Бирсент Карагарен (84-Николаев), Парвиз Умарбаев (77-Цветанов), Лукас Салинас (77-Клапан), Димитър Илиев, Анте Аралица (84-Малонга)
Треньор: Бруно Акрапович

Левски: Милан Миятович, Ивайло Найденов, Холмар Ейолфсон, Янис Каргас, Иван Горанов, Мартин Райнов (74-Мазурек), Кали Тиам, Стайн Спиерингс (85-М. Петков), Станислав Иванов (74-Нашименто), Найджъл Робърта, Дени Алар (58-Костов)
Треньор: Петър Хубчев

Пловдив, ст.: "Локомотив"
Съдия: Ивайло Стоянов
Жълти картони: Карагерен (Локомотив); Тиам, Ейолфсон, Каргас, Горанов (Левски)