Адвокат Иво Ивков, който е бивш изпълнителен директор на Левски, осъди клуба да му плати над 20 000 лева, съобщава правният сайт lex.bg.

Това става ясно от решение на Софийския районен съд, където Ивков заведе иск срещу Левски по Закона за задълженията и договорите, тъй като през пролетта на 2023 г. беше освободен без предизвестие и без да му бъде изплатено договорено обезщетение от три брутни месечни заплати.

До раздялата на Левски с Ивков се стигна, след като той и бившият треньор на клуба Станимир Стоилов влязоха в конфликт с мажоритарния собственик Наско Сираков. След това Стоилов напусна поста си и по-късно стана треньор на турския Гьозтепе, а Ивков беше освободен с решение на Надзорния съвет на дружеството. Тогава той обяви, че ще сезира УЕФА, ако не си получи дължимите пари, но след това обяви, че няма да прави проблеми на клуба за лиценза и в крайна сметка потърси правата си в съда. През цялото време пък от клуба твърдяха, че няма основания да плащат обезщетение на бившия директор, тъй като той е освободен заради поведението и публичните си изяви, които са накърнили авторитета на дружеството, а освен това Ивков отсъствал от работното си място, без да уведомява ръководството.

Пред съда Ивков разказва, че договорът му с Левски е сключен на 13 октомври 2021 г. и с него му е възложено управлението на дружеството за пет години. Цитирана от него клауза в договора предвижда, че при прекратяване по независещи от изпълнителния директор обстоятелства, клубът е задължен да отправи тримесечно предизвестие. Ако предизвестието не бъде спазено, договорът предвижда да се изплати обезщетение в размер на брутната заплата за неспазения срок на предизвестието. Тъй като брутната заплата на Ивков е била 5400 лева (чисто 4350 лева), а договорът е бил прекратен едностранно без предизвестие, той е поискал да получи три брутни заплати.

От своя страна пък от Левски оспорват иска на Ивков и твърдят, че договорът с него е прекратен от Надзорния съвет поради обстоятелства, свързани с пряко с поведението на бившия директор и затова не дължат обезщетение. От клуба сочат, че през април 2023 г. Ивков отсъствал от работа и така възпрепятствал откриването на набирателна банкова сметка, по която да бъде преведена цената на записаните от акционерите акции, като в този период той делегирал правомощия по оперативното управление на главния юрисконсулт, което било в отклонение от договора му с клуба.

От Левски твърдят пред съда, че пак през този период Ивков дал поредица от интервюта, в които открито декларирал, че е в конфликт с мажоритарния собственик, а публичните му изяви продължили и след прекратяването на договора му, като целта им била да се „компрометират авторитета и интересите и на новото ръководството на футболния клуб“.

В решението си съдия Полина Амбарева посочва, че спорът между страните е за това дали е следвало Левски да отправи предизвестие на Ивков и дали прекратяването на договора е едностранно и по независещи от него причини.

В случая съдът установява, че при освобождаването на Ивков, Надзорният съвет не е мотивирал решението си и по този начин няма как да бъде доказано, че то е взето заради обстоятелства, зависещи от бившия директор – изтъкваните впоследствие негови изказвания или отсъствия от работа.

Затова съдия Амбарева приема, че договорът е прекратен по независещи от Ивков причини, от което следва, че клубът е трябвало да му отправи тримесечно предизвестие или да му изплати три брутни заплати. Към април 2023 г. брутната заплата на Ивков вече е била 5969 лева, поради което Левски е осъден да му плати 17 907 лева. Освен това клубът трябва да плати на бившия директор и разноски за близо 3000 лева, както и лихва върху присъденото обезщетение, с което общата сума надхвърля 20 000 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския градски съд.