Левски официално привлече испанския ляв защитник Алекс Сентейес, а представянето му се превърна в истински спектакъл. „Сините“ анонсираха трансфера с видео, вдъхновено от популярния сериал „La Casa de Papel“, което предизвика сериозен интерес сред феновете.

С привличането на 26-годишния бранител клубът подсигурява левия фланг и разполага с готов заместник при евентуална продажба на Майкон. Освен това старши треньорът Хулио Веласкес често използва бразилеца и в халфовата линия, което дава още повече тактически възможности.

Сентейес подписа договор до лятото на 2029 година. Според Transfermarkt той пристига като свободен агент, а настоящата му пазарна стойност е оценена на 800 хиляди евро.

Последният му клуб е Алмерия, с който през изминалия сезон достигна до плейофите за промоция в Ла Лига. Макар тимът да отстъпи на Малага, третото място в крайното класиране бе сериозен успех. Испанецът има 22 участия през кампанията и допринася за силното представяне на отбора.

Футболният му път започва във Валенсия, където е част от академията на клуба. За втория тим на „прилепите“ записва 67 мача и впечатлява с шест попадения – отличен показател за краен защитник. В този период играе редом до Канг-ин Лий, който днес е футболист на ПСЖ, както и до Фран Наваро – нападателят, който елиминира Левски с впечатляваща задна ножица в продълженията на реванша срещу Брага.

Любопитен факт е, че през сезон 2017/18 негов наставник във Валенсия Б е настоящият треньор на Локомотив София Любослав Пенев.

След Испания кариерата му продължава във Фамаликао, пише Мач Телеграф. Там Сентейес се утвърждава като основен играч и помага на отбора да завърши на шесто място, само на точка от зоната за европейските клубни турнири. Впоследствие преминава като свободен агент в Алмерия, където остава пет сезона. Именно тогава достига и най-високата си пазарна оценка – 5 милиона евро. Въпреки че днес стойността му е значително по-ниска, качествата му остават безспорни.

С Алмерия защитникът печели промоция за Ла Лига и впоследствие записва 15 срещи в елита. Ограниченият му игрови актив има своето обяснение. В началото на сезона той получава червен картон след словесен конфликт със съдията в двубоя срещу Елче, което води до наказание и загуба на доверието на старши треньора Руби. Така Сентейес се завръща сред титулярите едва през февруари. По това време негов съотборник е и колумбийският национал Луис Суарес, който днес защитава цветовете на Спортинг.

На международно ниво новият футболист на Левски има участия за юношеските национални отбори на Испания до 17 и до 19 години. Именно там работи под ръководството на настоящия селекционер на испанския национален тим Луис де ла Фуенте.

Преди година Сентейес участва в приятелски мач срещу Ал-Насър, в който неговият тим печели с 3:2 срещу състав, включващ звезди като Кристиано Роналдо, Садио Мане и Жоао Феликс.

Испанецът пристига на „Герена“ в отлична физическа кондиция, без необходимост от дълъг период за адаптация. Благодарение на факта, че испанският сезон приключва по-късно, той поддържа добра игрова форма. Допълнително предимство е, че ще работи с Хулио Веласкес – треньор, чиято философия му е добре позната. Освен стабилност в защита, от Сентейес ще се очаква активно участие в изграждането на атаките чрез добро позициониране, качествено подаване, дрибъл и правилно движение без топка – качества, които се вписват в стила на игра, който Веласкес се стреми да наложи в Левски.