Елиминирането на Университатя Крайова във втория квалификационен кръг на Шампионската лига от Левски може да донесе сериозни проблеми за румънския клуб. Реваншът е утре от 20:30 часа в северната ни съседка, а сините имат аванс от 1:0 след първата среща.

Според румънското издание ProSport отпадане още в тази фаза би било истинска спортно-техническа и финансова катастрофа за собственика на Университатя Михай Ротару. Инвестициите в лятната селекция на клуба бяха сериозни.

При неуспех срещу българския шампион оставката на треньора Филипе Коельо най-вероятно ще бъде поискана от феновете още същата вечер. Решението му да запази почти всичките си титуляри и да пусне резервен състав срещу Динамо Букурещ, при което тимът загуби гостуването си с 1:5, бе подложено на унищожителни критики.

Медиите в Букурещ, цитирани от „Тема Спорт“, определят този ход като „хазарт с твърде висок залог“, който не само не е гарантирал успех срещу Левски, но е повлиял негативно върху самочувствието и атмосферата в съблекалнята.

„Най-важното е, че все още сме в играта и можем да се класираме. Левски е изключително опасен отбор при статичните положения, но у дома имаме своите шансове“, заяви Коелю.

Именно статичните положения се смятат за най-силното оръжие на Левски в Румъния. Припомняйки гола на Кристиан Димитров още в 8-ата минута на първия мач, анализаторите предупреждават, че физическото превъзходство и заучените ситуации на „сините“ са най-голямата заплаха за вратата на Лауренциу Попеску.

В същото време Gazeta Sporturilor отчете, че Университатя вече е загубил една битка срещу Левски това лято. Румънският клуб е преговарял активно за бразилския флангови нападател Рейналдо с португалския Санта Клара. Докато от Крайова са обмисляли исканата сума, Левски е реагирал за 24 часа. Българският клуб е извадил 1,5 млн. евро и е привлякъл футболиста под носа на Университатя.

„Не трябва да се подвеждаме по това, че сме спечелили първия мач. Срещу нас е добър отбор. Чака ни изключително труден и здрав мач. Трябва да разберем какво се изисква от нас в този двубой и как да го направим. Атмосферата е много добра, колективът също. Отиваме за добър мач. На базата на това, с което разполагаме, винаги избираме оптималния състав. Сега сме фокусирани върху следващия мач. Ако нонстоп си повтаряш, че ще се измориш, накрая наистина ще се измориш“, коментира треньорът на Левски Хулио Веласкес.

При преодоляване на Университатя тимът му ще срещне победителя от двубоя Омония – Кайрат в третия квалификационен кръг (1:0 за кипърците в първия мач, а реваншът е в Казахстан).

Ако отпадне, Левски ще продължи в третия квалификационен кръг на Лига Европа, където ще срещне загубилия от двойката КуПС (Финландия) – Сабах (Азербайджан). Отборът от Азербайджан гостува във Финландия с аванс от 1:0.