Българският футбол е на път да изгуби една от най-колоритните личности в историята. Гриша Ганчев, ако напусне ЦСКА, едва ли ще се върне някога в този спорт до края на живота си. За сина му Данаил не е ясно, но и той вече е отвратен от цялата ситуация.

Едно не може да се отрече на Гриша Ганчев. Че винаги е искал да бъде първи. Във футбола и борбата. И е единственият, който се опита да пребори хегемонията на Лудогорец през последните години, въпреки че е сам и без никаква подкрепа. В ЦСКА не се дават пари да се строят стадиони.

Той беше първият, който успя да побие хегемонията на ЦСКА и Левски след 10 ноември 1989 г. Титлата на Етър през 1991 година е изключение от правилото. Тя дойде, след като "червените" разтовариха един камион хора в западни отбори - като Христо Стоичков, Емил Костадинов, Любослав Пенев и останалите. А в Търново запазиха Балъков, Трифон Иванов, Киряков и Бончо Генчев.

Точно в този период и Гриша Ганчев влиза във футбола. Според Валентин Михов това става случайно. Просто тимът от Ловеч закъсва покрай рухването на пирамидата ЛЕКС в града, а той вече е известно име като спонсор на борбата. И го канят да оправи отбора. Точно в борбата повечето ни успехи са свързани с неговото име. Той доведе в България и Армен Назарян, за да го направи олимпийски шампион. А сега да се радваме и на сина му Едмонд, а скоро и на Гриша-младши.

Ганчев е възпитаник на спортното училище в Ловеч, в един култов списък, заедно с Ферарио Спасов, Величко Дихонов, Иван Мирославов и много други, свързани с футбола днес, и след това завършва ВИИ "Карл Маркс" в София.

Бизнесът му е разнообразен. Първо бяха бензиностанциите, които бяха отдадени на "Шел" под наем за дълги години. След това бяха захарните заводи, които сега са нарязани на скрап. Този за соковете "Куинс" бе продаден на поляци с влизането на България в ЕС заради огромните изисквания на регулациите в икономическата зона. Затвори и този за автомобили "Грейт Уоу" в Баховица, като халетата бяха дадени на германци.

Влизането във футбола е свързано със светкавичен възход и редица скандали. През 1998 година за първи път новак в елита става шампион. И то с цели 5 точки преднина пред Левски. И това включва и две служебни загуби - от "сините" и от отбора на Георги Илиев Левски (Кюстендил). Заради нередовно картотекиране на национала Радостин Кишишев.

Времената тогава бяха трудни, скандалите следваха един след друг. Дори в един момент срещу Ганчев бяха пуснати жалби от страна на рефери. Останалите действаха по абсолютно същия начин. Христо Порточанов завираше пистолет в корема им, в Кюстендил шефът на съдийската комисия Борислав Александров се притесни толкова от охраната на Георги Илиев, че падна по стълбите на стадиона и се преби здраво. И после написа, че никой от гардовете не го е докоснал.

След 4 титли в Ловеч, все пак Ганчев успя да реализира мечтата си и влезе в ЦСКА. В руините на клуба, но все пак с четири букви на успеха.

Това е вторият му опит да влезе в клуба. Първият е безуспешен, след като Любослав Пенев решава да прави акционерно дружество с Васил Божков, а не с Ганчев и още двама други известни бизнесмени.

Ганчев поема нещата от "В" група и печели купата още същия сезон. След това БФС направи реформа, главно заради "червените" и те се завърнаха в елита.

Постепенно нещата започнаха да се нормализират и играчите вече не излизаха на тренировки с извадени джобове, както бе преди. Всичко се плащаше на деня. Но стадионът така си и остана празен, въпреки обещанията на запалянковците да го напълнят.

Платени бяха 8 милиона лева за емблемата, която влизаше в масата по несъстоятелност на старото дружество. И то в остра битка с две фирми, които бяха директно свързани с Кирил Домусчиев, бивш член на управата в ЦСКА по времето на "Титан" и настоящ собственик на Лудогорец.

И това обаче не доведе спокойствие в Борисовата градина. Нито пък си теглиха куршума тези, които се кълняха, че Ганчев и Инджов никога няма да платят емблемата.

Постигнато бе споразумение с държавата за смесено дружество, чиято цел е възстановяването на базата и стадиона "Българска армия", като за целта оставаше само да се внесе паричната вноска за него.

Дойде и чисто нов автобус., нещо като вечна мечта на някои "фенове".

Гриша Ганчев е може би най-добрият продавач в историята на българския футбол. Той единствен е правил два директни трансфера в английската Висша лига - Светослав Тодоров и Кишишев, цели 4 в италианската Серия "А" - Армандо Ваюши, Аурелиан Патрашку, Кирил Десподов и Валентин Антов, за Русия заминаха Георги Миланов и Али Соу, а за Нидерландия - Станислав Манолев, и то в ПСВ.

Името на Ганчев винаги е било замесено и в някакъв скандал. Той бе оправдан по т.нар. "захарна афера", която бе шумно оповестена и дори синът му Данаил прекара няколко дни в ареста, но след това се оказа, че няма доказателства.

Материал на "24 часа"