Спортният журналист Тодор Шабански направи своя анализ за гостуването на ЦСКА от втория кръг на плейофите за 5-ото място срещу Берое. Червените биха с 3:0, като Илиан Илиев-младши откри резултата с дебютен шампионатен гол, а след него първи голове въобще за червените вкараха Иван Тасев и Сейни Санянг. В подкаста си „Добавено време“ Шабански коментира, че е видял „план Б“ от наставника на червените Александър Томаш, който очевидно е сработил. Интересно е, че Томаш наскоро коментира на една пресконференция, че „ЦСКА е клуб, който не трябва да има „план Б“.

„В Стара Загора ЦСКА търсеше втора победа в плейофите, с един римейк на двубоя по-рано през пролетта, тогава ЦСКА би с 2:0 след голове на Шопов и Делова. В този кръг категоричен успех с 3:0 Илиан Илиев – с попадение рано-рано в мач, после Тасев и Санянг с дебютни голове. Особено голът на Тасев беше страшно красив и забележете, бе направен след уникален бърз преход. Най-накрая! Да, Берое предразположи за това нещо, игра много открито и дори бих казал, че ЦСКА не контролираше този мач, повечето ситуации до средата на второто полувреме бяха пред вратата на гостите. Блестящ Лапухов, успя да се справи в много от ситуациите, в които бе застрашена неговата врата. И най-накрая ЦСКА отлепи от тези максимум два гола, които отбелязваше – един, два, един, два… След гостуването на Ботев Пд, отново имаме 3:0. Много е важно играчите на ЦСКА да почнат да бележат повече – за самочувствие и за да си затварят рано мачовете. И „чистата“ мрежа, която много пъти сме я отбелязвали.

Мачът отново премина без Ето о – няма нужда да споменаваме, че той внася нестандартност, класа, много важен футболист, който ще ни трябва за финала, където класата на съперника е съвсем друга. Отново Локило контузен, този път като слизал от стъпалото на рейса.

Втори пореден мач Томаш започна, а сега и завърши без Скаршем. Отбелязахме, че в края на есента и през пролетта бе един от най-прогресиращите. Треньорът заложи отново на схема само с един опорен халф, Кареасо и Шопов малко по-напред. Фаетон най-накрая здрав, но нищо сериозно не можем да отбележим като принос в мача. Този футболист като че ли трябва да се отърси, да постави ново начало.

Илиан Илиев избухна, донесе с ранен гол преднина на ЦСКА. Много пъти съм казвал, че в него има потенциал, но няма как да му спестявам критиките, когато се „крие“ по терена. Събота беше ден на фланговете на ЦСКА, всичко хубаво дойде от тях.

Имаше доста грешки в началото на мача. В 4-тата минута три спечелени топки от Берое във вратарското поле на ЦСКА, бяхме на косъм да получим ранен гол. Тези неща трябва много сериозно да се анализират.

ЦСКА влиза неуверен, разконцентриран в мачовете и най-много от грешките са в началото им. Не загрявят ли нормално, пренавити ли са… Но много искахме Томаш да покаже „план Б“. А в Стара Загора той игра с „план Б“ – нямаше го това мачкане на съперника. Берое подложи червените на висока преса, не са слаби футболисти и треньор, стилът им е много приятен. Нямаше го безплодният натиск с безкрайните подавания от единия фланг на другия, както се случи срещу Крумовград и Ботев Вр. Така че ето го „план Б“ – играеш по-прибрано, но при бързите преходи успяваш да изненадаш съперника, защото в неговото поле е много по-разредено.

Ако си спомняте, бившият наставник на ЦСКА Саша Илич имаше пестелив стил, който днес наричаме „план Б“ на Александър Томаш.

Ето че сега втора поредна победа за Томаш като гост, при това доста по-убедителна. При високата преса трябва да действаш много бързо, много точно, всяка грешка се наказва и то жестоко. Излизането от такава преса става след много, много работа. Всеки футболист трябва да знае къде да се позиционира, така че да отвори възможност за своя съперник, нямаш много време да обработиш топката, но в това отношение много помагат Лапеня и Делова. От мач на мач демонстрират прогрес. Срещу Берое нямаше топка, която да не отблъснат при центриране.

Стигам до най-интересната част – вкарването на Тасев и Санянг като резерви. Интересен ход бе поставянето на Санянг като ляво крило, на мястото на Фаетон. Приветствам подобни смели ходове. Санянг се включваше в няколко мача в дубъла, дори вкара гол. Не съм привърженик да сложиш даден футболист на някой пост и там да го „заковеш“. Санянг е дребен, бърз, но не успя да се утвърди по най-добрия начин като ляв защитник, не можа да „наследи“ Мазику, който беше много добър. Да не говорим за Брадли де Нойер… Сега Пинто е на тази позиция. Томаш потърси нещо нестандартно и този ход се оправда. Не мога да кажа, че Санянг е сътворил супер неща, но излиза два пъти сам срещу вратаря, единия път отбеляза, след много хубава асистенция и ето че има и алтернативи за фланговете. По същия начин Тасев бе вкаран отдясно, на мястото на Илиан Илиев, след като няколко пъти досега титуляр бе отляво. Сътвори чудесни неща – бързи контри, имаше един удар, който бе спасен, едно много хубаво залъгване, при което можеше да пусне на Питас, но предпочете да стреля и не можа да уцели вратата… В крайна сметка, след един бърз преход се възползва от прекрасна асистенция на Шопов и отбеляза красив гол. За няколко секунди четирима-петима играчи нахлуха без много „мачкане“ на топката, с по-едно две докосвания, супер пас на Шопов… Много пъти отбелязвахме, че ЦСКА страдаше от липсата на тези бързи преходи. И в крайна сметка се получи разкошно.

При положение, че ЦСКА ще играе финал за Купата на България с един по-отворен отбор като Лудогорец, това нещо може да донесе доста дивиденти. Тук се досещам колко полезни бяха тези преходи на Интер срещу Барселона. За 5-6 секунди петима-шестима от Интер достигаха от своята половина до вратарското поле на съперника и на практика и трите им гола станаха по този начин.

Защо толкова често коментирам фланговете и съм казвал, че ЦСКА ги подценява и работата на червените в това отношение е пасивна? Забележете, най-ярките звезди в днешния футбол са флангови играчи – Ламил Ямал, Винисиус, Мбапе, Роналдо също действа повече по фланговете, Салах – типично дясно крило, Рафиня, дори Меси обича да действа по фланговете. Ами срещу Барселона какво направи Дъмфрис в Шампионската лига? Най-добрите голмайстори в съвременния футбол се оказват флангови играчи. Креативност, ярка индивидуалност, нестандартност, – опасностите пред съперика идват именно от тези флангови играчи. През седмицата Ламин Ямал, Рафиня и Дъмфрис бяха намесени и в 6-те гола в страхотния мач между Барселона и Интер (3:3). В другия полуфинал Арсенал – ПСЖ (0:1) всичко най-интересно дойде от Букайо Сака, Мартинели, Дембеле, който не е типично крило. Голмайстор на Премиър Лийг е Салах, в Германия също имаме във водещите отбори остри нападатели по фланговите им зони, в Испания – Винисиус, Мбапе, Ламин Ямал, Уилямс… Да, още ги има типичинте тарани като Холанд, Левандовски, Кейн, но и те бягат настрани, празните пространства. Изобщо като цяло качеството, „солта“, майсторството, потенциалът идват от фланговете и точно затова отбелязвам, че не бива да се подценяват. А досега в ЦСКА това се случваше – като игра, наситеност, майсторство, дори и като селекция. Предстоящата селекция на ЦСКА трябва да бъде насочена именно към флаговете, защото там ЦСКА „куца“. Забележете, головете на футболистите на ЦСКА на тези позиции – Локило 1, Бютучи – 1, Скаршем като ляво крило – 1, Фаетон -4, Вион – 2, Илиан Илиев – 2. ЦСКА само ще спечели, ако по същия начин продължава да „раздвижва“ своите флангове, както срещу Берое Томаш ги „раздвижи“ с неочаквани, но полезни ходове“, заяви Шабански.