ЦСКА отбеляза 100 години от рождението на една от големите легенди на клуба Манол Манолов-Симолията. По този повод "червените" пускат в продажба специална лимитирана колекционерска монета на цена 100 лв.
"Днес се навършват 100 години от рождението на Манол Манолов – Симолията, легендарният капитан и дългогодишен символ на ЦСКА. Името му е тясно свързано с най-славните години на клуба, със сърцатата игра, която превърна „армейския“ тим в институция", се казва в съобщението на ЦСКА.
"Манол Манолов е сред основоположниците на „армейската“ футболна легенда и една от първите големи фигури в историята на клуба. Облича червената фланелка през 1948 година – още в зората на ЦДНА – и остава верен на нашия отбор в продължение на цели 15 сезона.
Като централен защитник, Манолов е известен със своята хладнокръвна игра, здрава физика и ненадминато тактическо мислене. Става капитан на тима ни и под негово ръководство ЦСКА доминира в българското първенство през 50-те и началото на 60-те години – златен период с 9 поредни шампионски титли.
Симолията се превръща в синоним на чест, мъжество и безкомпромисност в защита. За съотборниците си той е лидер, за феновете – идол, а за съперниците – кошмар. Неговият стил на игра олицетворява духа на ЦСКА: борба до последната минута, колективен дух и жажда за победа.
С червения екип Манолов печели цели 12 шампионски титли (рекордьор по титли на България като футболист) и 4 Купи на Съветската армия. С „армейския“ тим достига до 1/4-финалите в турнира за КЕШ, като записва 17 мача в най-престижния европейски турнир.
Бронзов медалист от XVI летни олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година, а през 1958-а е избран за Футболист № 1 на България. Има 57 мача за националния отбор в периода 1950-1961 г. като в 19 от тях носи капитанската лента. Начело е на единайсеторката, която се класира на финалния турнир на световното първенство през 1962 г. в Чили.
Той е единственият футболист в историята ни, който е излизал на терена със звание полковник и в продължение на 5 години е капитан на ЦСКА.
След края на кариерата си като футболист, Манолов продължава да служи на ЦСКА като треньор. През 60-те, 70-те и 80-те години води отбора в няколко периода, като изгражда нови поколения играчи и предава своята философия: дисциплина, лоялност и безрезервна отдаденост към клуба.
Като треньор извежда ЦСКА до три шампионски титли (1970/71, 1971/72 и 1972/73) и три Купи на Съветската армия (1971/72, 1972/73 и 1984/85).
ЦСКА не би бил това, което е днес, без фигури като Манол Манолов. Неговото име стои редом до други великани в клубната ни история, а приносът му продължава да вдъхновява млади футболисти, треньори и привърженици.
В деня на 100-годишнината от неговото рождение, ЦСКА и червената общност се прекланят пред човека, който въплъти „армейския“ дух. Манол Манолов – Симолията ще остане завинаги в сърцето на всички нас – не само като велик футболист, но и като пример за всеотдайност, непримиримост и вярност към „червената“ идея.
Отива си от този свят на 16 декември 2008 година, но заветът му ще продължи да живее вечно!
Дълбок поклон пред митичния Манол Манолов!
Легендите не умират!
ЦСКА отбелязва вековната годишнина от рождението на един от символите на клуба със специална лимитирана колекционерска монета", написаха от клуба.







Централна емисия
Желязков: Всяко държавно управление трябва да изгражда авторитета на българския воин
Без дебати и въпроси: Съдбата на "Лукойл" се реши за 26 секунди
Китайската Зона 51, където Си крие тайните си от любопитните очи
3 причини жените да вдигат тежести
Производител: Не очаквайте евтин шоколад за коледните празници
Проф. Румен Гечев видя задаваща се криза: Господ да ни е на помощ!
Новото BMW i4 M60 е с половин секунда по-бързо от M3
Toyota не смогва с търсенето на хибридни автомобили
Седем нови коли, чиято качество спадна сериозно
Предниците на новите модели на Honda ще се огъват
Анна-Мария Манушева донесе първи медал за България от Световното първенство по самбо
Мохамед Мокаев – Ще спечеля титлата в BRAVE CF, и ще докажа, че UFC не трябваше да ме освобождава
Дейна Уайт: реванш между Том Аспинал и Сирил Ган ще се състои – сериозно увреждане на окото няма
Айсам Чадид преди SENSHI 29: „Да вярваш в себе си и да се биеш с голямо сърце – това е пътят на шампиона“
Епидемия от самота и отсъствие на принадлежност мъчи съвременния човек
Приемът на мелатонин се свърза с повишен риск от сърдечна недостатъчност
Доц. д-р Красимира Христова с международно признание на световния форум по хипертония в Китай
Мобилни екипи на Националния център за психосоматика осигуряват психологична грижа за пациенти с тежки заболявания в София
Коментари
Напиши коментар13:48 | 8 авг 2025 г.
10:37 | 5 авг 2025 г.
Напиши коментар