Милан постигна изключително трудна победа с 2:1 срещу Фиорентина в последния си мач за 2022 година. Победният гол падна в 92-та минута на срещата, когато Никола Миленкович вкара в собствената си вратата. Миг по-рано обаче имаше сериозни опасения за фаул в атака на Анте Ребич срещу вратаря на гостите Пиетро Терачано.

Иначе Рафаел Леао бе дал ранен аванс на “росонерите” във втората минута, а Антонин Барак изравни в 28-та. Успехът бе изключително важен за Милан, тъй като тимът се спаси от това да не посрещне 2023 година на цели 10 точки от лидера Наполи. “Росонерите” имат 33, докато неаполитанците са с 41. Фиорентина е 10-ти с 19.

Двубоят започна по мечтан начин за Милан, след като още във втората минута домакините вече водеха в резултата. Оливие Жиру изведе Рафаел Леао сам срещу стража на “виолетовите” и портъгалецът с лекота плъзна топката покрай  Терачано за 1:0.

Фиорентина не се смути особено и в следващите минути Кабрал и Сапонара бяха близо до гола. Кристиан Бираги пък нацели страничната греда с мощен шут. Така се стигна до 28-та минута, когато гостите от Флоренция все пак изравниха.

След разбъркване в наказателното поле топката стигна до Антонин Барак, чийто удар се отклони в тялото на Малик Тиау и излъга Татарушано за 1:1. В 34-та минута Фиорентина поиска дузпа за нарушение на Калулу срещу Бираги. Ситуацията бе прегледана с ВАР и наказателен удар не последва.

До края на първото полувреме Сандро Тонали стреля мощно от малък ъгъл, но Миленкович блокира шута му, а малко след това Диас финтира Терачано, но Венути изби последвалия удар пред голлинията.

Милан опита да подобри играта си след почивката и в 50-та минута Жиру опита да отклони в мрежата остро подаване от Калулу, но Тераано отби. Малко след това Леао стреля мощно от границата на наказателното поле, но след рикошет топката мина встрани от вратата.

Последваха две критични ситуации пред вратата на Милан. В 59-та минута “виолетовите” поискаха отново дузпа за нарушение на Томори срещу Иконе, но реферът не трепна. В 70-та минута пък Калулу можеше да си вкара автогол, след като опита да изпревари Йович в наказателното си поле, но чукна топката към вратата, а Татарушану едва изби.

В 78-та минута Милан изпусна грандиозен шанс да поведе отново в резултата. След разбъркване в наказателното поле защитник на гостите опита да избие една топка пред крака на Ориги, но подаде на Леао. Португалецът бе оставен абсолютно сам около точката на дузпата, но стреля разочароващо над вратата.

В 89-та минута Фиорентина можеше да смълчи тотално трибуните на “Сан Сиро”. След центриране от дясното крило Иконе изскочи на стрелкова позиция, спря си топката и стреля технично покрай Татарушану. Калулу обаче изби от голлинията.

В добавеното време на срещата Милан реализира по куриозен начин. Вранкс центрира от дясното крило, Ребич връхлетя Терачано, а топката прескочи и двамата. След това се отклони в тялото на Никола Миленкович и влезе в мрежата - 2:1 за Милан. Гостите имаха сериозни претенции за фаул в атака, ситуацията бе преразгледана с ВАР, но в крайна сметка реферите прецениха, че голът е редовен.

Милан - Фиорентина 2:1
1:0 Рафаел Леао 2’
1:1 Антонин Барак 28’
2:1 Никола Миленкович 90+2-автогол

Милан: Татарушану, Калюлю, Тиау (56 - Дест), Томори, Ернандес, Бенасер, Тонали (85 - Ребич), Диас (56 - Ориги), Крунич (76 - Вранкс), Леао, Жиру

Фиорентина: Терачано, Додо (18 - Венути), Миленкович, Игор, Бираги, Амрабат, Мандрагора (66 Дънкан), Иконе, Барак (75 - Терзич), Сапонара (75 - Куаме), Кабрал (66 - Йович)