Качество, лидерство на терена и в съблекалнята, както и различни характеристики за халфовата линия на росонерите. Това е, което Милан търси от най-новото си попълнение Лука Модрич.
Числото 14, някога емблематично като символ на непреходното величие на Йохан Кройф, очевидно принадлежи на далечно минало, предвид как футболът се е променил през годините. В по-новата – или по-скоро много нова история на Милан, то се свързваше с играч, който в сезони, които до голяма степен бяха неуспешни, представляваше надеждата за по-добро бъдеще.
И все пак, той бързо беше пожертван поради бюджетни причини. Очевидно е, че става дума за Тиджани Рейндерс, новият полузащитник на Манчестър Сити. В идеалния случай Лука Модрич, ще наследи ролята на нидерландеца във всяко едно отношение. Но и нещо повече.
Номер 14 остана свободен и почти естествено хърватският носител на „Златната топка“ го взе. Модрич се върна към число, което символизира голяма част от успешния му престой в Тотнъм, първия му топклуб извън родината му и преди епичния му престой в Реал Мадрид. Но е ясно, че предвид случилото се в първата фаза на този трансферен прозорец, който за Милан се римува с думата „изкупление“ след разочароващото осмо място в Серия А, медийна реакция за загубата на най-добрия си играч беше необходима. И клубът в опит бързо да накара хората да забравят загубата на Райндерс, незабавно предприе действия. Но внимавайте, паралелите не спират дотук и се изместват на по-техническо и тактическо ниво.
Въпросът, който мнозина сега си задават, както фенове на Милан, така и ентусиасти, е как е Лука Модрич, който ще отпразнува 40-ия си рожден ден през септември? А вторият, но много по-важен въпрос е къде и как ще играе? Дори последните му сезони в Реал Мадрид покрай естествения спад поради възрастта показаха, че стойността на играча е останала висока за темпото на съвременния футбол. Докато ролята му на качествен играч за последните 20-30 минути, беше идеална за отбор, пълен с изгряващи шампиони, той пристига в Милан, за да направи много повече.
Само едно състезание (Серия А) и възможността да си поеме дъх между мачовете, темпо далеч по-различно от това на някои международни турнири са все елементи, които подсказват, че един изключителен шампион, надарен с превъзходен талант и интелигентност, може да се бори далеч по-малко, отколкото някой би си помислил за високопроизводителен централен халф в течение на цял сезон. Той изигра 63 мача през последната кампания, завършила с участието му на Световното клубно първенство, 46 през миналата и 52 през предходната. Да не говорим за Мондиал 2022 и Евро 2024, изиграни в най-добрата му форма с Хърватска, и световното догодина, което е целта му да завърши приключението си с националния отбор.
Лука Модрич ще бъде в новия Милан на Алегри това, което Златан Ибрахимович беше в този на Пиоли от януари 2020 г. Модел за подражание за групата, отправна точка в съблекалнята особено по отношение на отношението и манталитета. През последните два сезона росонерите изпитваха трудности предимно в тези области, а привличането на един от най-великите шампиони от последните 20-25 години е лекарството, което се опитва да излекува и реши много от възникналите проблеми.
Лидерство на терена и извън него, връщайки се към техническите и тактически аспекти, Модрич се стреми да бъде – с темпо и динамика, очевидно намаляващи в сравнение с най-добрите му дни – катализаторът за играта на Милан. Може да няма резултатите на Тиджани Райндерс, но по отношение на способността му да прави асистенции и най-вече да ръководи играта, както в нападение, така и в защита, хърватинът има далеч по-добър опит и знания, за да осигури баланса, който почти не съществуваше в халфовата линия през миналия сезон. Ето защо зад един обикновен избор на номер се крие много повече.
Андреа ДИСТАЗО, „Кориере дело сера“, превод на в-к Тема спорт
Снимка: БГНЕС