Италианският хегемон Ювентус постигна измъчена победа с 1:0 при гостуването си на Каляри в мач от 20-ия кръг на Серия "А".

Първото полувреме предложи страхотен футбол, двата отбора уцелиха общо три греди, а Войсчех Счесни се отличи с две великолепни намеси. След почивката обаче борбата взе превес, шампионите извършиха две принудителни смени, което разстрои играта им, но все пак Федерико Бернардески успя да вкара в 74-ата минута след подаване на Дъглас Коста.

По време на цялата атака обаче Леонардо Паволети лежеше на земята, играта не беше спряна, което предизвика бурни реакции от страна на Каляри. Малко след това сардинци имаха претенции за дузпа, които не бяха уважени от главния съдия Джанпаоло Калварезе, който се допита до системата VAR.

До края не падна нов гол и Юве събра 50 точки, с което отново съкрати изоставането си от лидера Наполи на една. Каляри пък заема 16-та позиция с 20 т.

Петкратният шампион с "бианконерите" Симоне Падоин започна титуляр за Каляри, а атаката поведоха Диего Фариас и Леонардо Паволети. Тризъбецът на гостите в предни позиции пък се състоеше от Федерико Бернардески, Пауло Дибала и Гонсало Игуаин. В центъра на защитата започнаха Джорджо Киелини и Меди Бенатия, които получиха почивка при победата с 2:0 над Торино за Купата през седмицата.

Юве можеше да поведе в 8-ата минута, когато спечели фаул на отлична позиция. Зад топката застанаха обичайните заподозряни – Миралем Пянич и Пауло Дибала, аржентинският техничар насочи топката точно към сглобката на вратата, но гредата спаси Каляри. Малко по-късно Сами Кедира намери Гонсало Игуаин  в пеналта, нападателят беше с гръб, завъртя се и стреля от движение, но на сантиметри от целта.

След малко повече от четвърт час игра Федерико Бернардески се озова под светлината на прожекторите. Италианският национал отправи чудовищен изстрел по диагонала от дистанция, но страничният стълб спаси Рафаел. Малко след това Леонардо Паволети се извиси над защитата на гостите и засече с глава, но в аут. В 21-ата минута Меди Бенатия се разписа с едно докосване след фаул, но голът беше правилно отменен за засада.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/FqpHLynxU7s" frameborder="0" gesture="media" allow="encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Шампионите продължиха с доминацията си и 180 секунди по-късно спечелиха ново добро нарушение на добра позиция, но шутът на Пянич излезе в аут. В 26-ата минута сардинци също създадоха чудесно положение за гол. След корнер, Паволети надскочи Джорджо Киелини във вратарското поле, но Войсчех Счесни с перфектна намеса изби. Две минути преди края на полувремето полският вратар отново се отличи. Паволети намери Диего Фариас на чиста позиция, нападателят стреля, но стражът някак си успя да изби кълбото в гредата.

Пет минути след началото на втората част Дибала получи разтежение и напусна терена със сълзи на очите. На негово място Макс Алегри пусна в игра Дъглас Коста, който в 55-ата минута навлезе навътре от крилото и потърси далечния ъгъл, но в аут. След час игра Юве направи чудесна контра, при която Пянич нанесе завършващия удар, но мерникът му изневери. Секунди след това шампионите извършиха втора принудителна смяна – Сами Кедира беше заменен от Марио Манджукич и схемата на игра премина от 4-3-3 на 4-2-3-1.

Четвърт час преди края торинци поведоха. Коста проби по десния фланг, центрира между двама съперници, Бернардески изскочи от втора позиция и с едно докосване преодоля Рафаел за 1:0! Каляри обаче протестира бурно, защото по време на атаката Паволети лежеше на земята, но играта така и не беше спряна. После гостите имаха претенции за дузпа, но след видеоповторения такава не беше дадена. Това накара Алегри за втори път да промени схемата, този път към 3-5-2, след като Стефан Лихтщайнер влезе на мястото на Бернардески.

До края не падна нов гол и Ювентус спечели мача с 1:0.

Каляри – Ювентус 0:1

Голмайстор: 0:1 Бернардески (74)

Каляри: Рафаел, Романя, Капели, Пискане (88-Джианети), Фараго, Барела (87-Дер Вийл), Чигарини, Йоница (69-Сау), Падоин, Паволети, Фариас
Треньор: Диего Лопес

Ювентус: Счесни, Бардзали, Бенатия, Киелини, Сандро, Матюиди, Пянич, Кедира (60-Манджукич), Бернардески (79-Лихтщайнер), Дибала (50-Коста), Игуаин
Треньор: Макс Алегри

Сардиния, ст.: "Сардиния Арена"