Шампионът Ювентус записа единадесета поредна победа във всички турнири, след като спечели тежкото гостуване на Фиорентина с 2:0 в един от най-интересните мачове от 24-ия кръг на Серия "А".

По ирония на съдбата в герой за хегемона на Ботуша се превърна бившият любимец на "Артемио Франки" Федерико Бернардески, който вкара така важния първи гол в дербито.

През първото полувреме домакините имаха превес и създадоха по-интересните положения в предни позиции, като веднъж и гредата спаси Джанлуиджи Буфон, който записа мач №500 за торинци в калчото.

След почивката Фиорентина отново натисна, но при една контра Берна спечели фаул, след който се разписа, за да огорчи бившия си отбор. В края Гонсало Игуаин оформи крайния резултат.

С успеха Юве събра 62 точки и временно измести Наполи от лидерската позиция, като утре вечер южняците са домакини на Лацио. Фиорентина остава на 11-та позиция с 31 т.

Треньорът на "виола" Стефано Пиоли заложи в предни позиции на младия тандем Джовани Симеоне – Федерико Киеза, които преди мача имаха общо 12 гола в калчото през сезона. До тях действа талантът Жил Бастио Диаш, докато Сирил Теру седна на скамейката.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="bg"><p lang="en" dir="ltr">500 - Gianluigi Buffon will play tonight his 500th league game for Juventus. Legend. <a href="https://twitter.com/hashtag/FiorentinaJuve?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#FiorentinaJuve</a> <a href="https://t.co/tpTctDKGap">pic.twitter.com/tpTctDKGap</a></p>&mdash; OptaPaolo (@OptaPaolo) <a href="https://twitter.com/OptaPaolo/status/962037067155828739?ref_src=twsrc%5Etfw">9 февруари 2018 г.</a></blockquote>

Титуляр за Юве започна бившата звезда на Фиорентина Федерико Бернардески, докато в халфовата линия Клаудио Маркизио стартира мач в първенството за първи път от победата с 3:0 над Кротоне на 26 ноември. Стефан Лихтщайнер очаквано беше предпочетен пред Матия Де Шилио, в центъра на защитата играха Джорджо Киелини и Меди Бенатия.

В началните минути домакините играха по-прибрано, а футболистите на Юве, начело с Федерико Бернардески, бяха бурно освирквани при всяко докосване на топката. Първият точен удар в мача отправи Клаудио Маркизио след 6 минути игра, но Марко Спортиело улови без проблеми.

После сблъсъкът на "Артемио Франки" не се развиваше според предварителните очаквания с домакински натиск и много страст, а двата отбора действаха предпазливо. След малко повече от четвърт час игра Федерико Киеза се пробва да изненада Джанлуиджи Буфон с далечен удар, но легендата спаси без проблеми.

Малко след това дойде първият напечен момент в дербито. Марко Бенаси центрира отдясно и Джорджо Киелини изби. Кълбото се отби в ръката на защитника, която беше прилепена, но главният съдия Марко Гуида отсъди дузпа.

Реферът все пак де допита до VAR и след почти петминутно двоумене маркира засада на Гуида и отмени наказателния удар, с което си навлече гнева на тифозите на домакините. Повторенията обаче показаха, че Алекс Сандро е извел Гуида, което направи положението още по-дискусионно. Но срещу бразилеца имаше съмнения за нарушение.

В 38-ата минута "виола" беше на косъм от гола. Тогава Жил Диаш преодоля Стефан Лихтщайнер и отправи удар към далечния ъгъл, но гредата спаси Буфон. До края на полувремето резултатът остана непроменен, а шампионите имаха само един изстрел към Спортиело, което е най-слабият им показател за първите 45 минути от август 2015 г., когато загубиха с 1:2 от Рома на "Олимпико".

В 52-ата минута Киеза пусна успореден пас на голлинията, но Симеоне изостана и не успя да засече. По-късно Жордан Верету стреля от дистанция в аут. В следващите минути Фиорентина залагаше на дълбока преса и Юве изпитваше сериозни трудности при изнасянето на топката. В 56-ата минута, противно на логиката, "бианконерите" поведоха. Тогава Бернардески спечели фаул вляво на наказателното поле и сам изпълни. Той насочи топката във вратарския ъгъл и матира Спортиело за 1:0, след което се зарадва при гола.

Реакцията му предизвика гнева на феновете по "Артемио Франки", което накара охраната да вземе мерки, за да успокои страстите. Това пък беше четвърто попадение за Бернардески от шест мача като титуляр с "черно-белия" екип в Серия "А". След час игра Макс Алегри смени Лихтщайнер с Андреа Бардзали, който е далеч по-дефанзивен от швейцареца. В 65-ата минута Дъглас Коста се появи на мястото на Клаудио Маркизио, с което схемата на Юве се промени от 4-3-3 на 4-2-3-1.

Малко след появата си на терена, Коста намери Гонсало Игуаин, който засече от движение, получи се рикошет и топката излезе в корнер. При него Ел Пипита и Марио Манджукич се озоваха сами срещу вратаря, но аржентинецът се намираше в засада, която беше маркирана. В 71-ата минута Буфон спаси торинци, след като с десния крак блокира току-що появилият се на терена Сирил Теру.

До края на мача Игуаин изскочи сам срещу вратаря, за да оформи крайното 2:0 за Юве!

Фиорентина – Ювентус 0:2

Голмайстори: 0:1 Бернардески (56), 0:2 Игуаин (86)

Фиорентина: Спортиело, Миленкович, Пецела, Астори, Бираги, Верету, Бадел, Бенаси (79-Ейсерик), Жил Диаш (68-Теру), Киеза, Симеоне
Треньор: Стефано Пиоли

Ювентус: Буфон, Лихтщайнер (60-Бардзали), Бенатия, Киелини, Алекс Сандро, Кедира, Пянич, Маркизио (65-Коста), Бернадески (78-Бентанкур), Игуаин, Манджукич
Треньор: Макс Алегри

Флоренция, ст.: "Артемио Франки"
Съдия: Марко Гуида
Жълти картони: Диаш, Веру, Теру, Бираги (Фиорентина); Лихтщайнер, Сандро, Бенатия (Ювентус)

<iframe src="https://vk.com/video_ext.php?oid=-122493044&id=456248937&hash=464716d8d03cc276" width="640" height="360" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>