Рома излъга с 2:0 италианския хегемон Ювентус в дербито от 36-ия кръг на Серия "А", играно на стадион "Олимпико" в Рим.

Двата отбора направиха хубав мач и през първото полувреме уцелиха по една греда. След почивката гол на Кристиано Роналдо беше отменен за засада, а чак в 80-ата минута Алесандро Флоренци откри резултата. В продължението и Един Джеко записа името си сред голмайсторите.

С успеха римляните запазиха шансове за Топ 4, след като събраха 62 точки и се изравниха с 5-ия Милан. Пред тях са Аталанта (65) и Интер(63), който утре приема последния в таблицата Киево.

Юве, който тази вечер за първи път от над 100 години излезе с титулярен екип без райета, допусна трета загуба за сезона и остава с 89 т. "Бианконерите" отдавна си осигуриха осмо поредно Скудето.

Треньорът на Рома Клаудио Раниери заложи в предни позиции на Джъстин Клуйверт, Стефан Ел Шааруи и Един Джеко. Зад тях действа младата италианска звезда Николо Дзаниоло, който е сред трансферните цели на "бианконерите". Друг играч в полезрението на "Старата госпожа" – Костас Манолас, също стартира.

Макс Алегри заложи на най-предпочитаната от него схема през сезона: 4-3-3. Триото в атака беше съставено от Хуан Куадрадо, Пауло Дибала и голямата звезда Кристиано Роналдо. Мартин Касерес смени Леонардо Бонучи, а Матия Де Шилио започна отдясно на защитата.

Шампионите стартираха дербито по-добре и още в 4-ата минута Кристиано Роналдо стреля от дистанция, но в аут. 180 секунди по-късно Блес Матюиди с чудесен пас намери Емре Джан. Германският национал продължи към Хуан Куадрадо, който засече от движение, но Антонио Миранте с блестящ рефлекс с една ръка изби.

След четвърт час игра отново вратарят на "вълците" беше под светлината на прожекторите. Роналдо проби и продължи към Пауло Дибала. Аржентинският техничар насочи топката към горния десен ъгъл, но Миранте спаси.

"Вълците" отговориха в следващата атака. Стефан Ел Шааруи подаде към Лоренцо Пелегрини, който от трудна позиция се опита да изненада Войсчех Счесни. Опитът му за малко да се увенчае с успех, но напречният стълб спаси "Старата госпожа". Дербито продължи да бъде напечено и след почти половин час игра Миранте отрази изстрел на Дибала, след което и страничната греда му помогна.

След почивката интересните положения намаляха, като до 56-ата минута Юве владееше топката в 60% от времето, а Шааруи на два пъти не успя да нанесе хубави изстрели. Първо Мартин Касерес блокира пътя на топката, а след това мерникът на нападателя изневери.

Така се стигна до 64-ата минута, когато Роналдо се разписа. Петкратният носител на Златната топка беше точен след пас на Дибала. Радостта на гостите обаче не трая дълго, защото главният съдия Давиде Маса отмени гола след допитване до ВАР. Причината беше засада.

Секунди след това Миранте спаси с крак удар на Джан, а в ответната атака Счесни изби опасен шут на Ел Шааруи. Така се стигна до 80-ата минута, когато Алесандро Флоренци откри резултата след прекрасен пас на Един Джеко и копване над Счесни! В 93-ата минута босненецът оформи крайния резултат след асистенция на Юндер.

Рома – Ювентус 2:0

Голмайстори: 2:0 Флоренци (80), 2:0 Джеко (93)

Рома: Миранте, Флоренци, Манолас, Фацио, Коларов, Дзаниоло, Нзонзи, Пелегрини (67-Кристанте), Клуйверт (78-Юндер), Джеко, Ел Шаарауи
Треньор: Клаудио Раниери

Ювентус: Счесни, Де Шилио (85-Кансело), Касерес, Киелини, Спинацола, Джан, Пянич (71-Бентанкур), Матюиди (84-Сандро), Куадрадо, Дибала, Роналдо
Треньор: Макс Алегри

Рим, ст.: "Олимпико"
Съдия: Давиде Маса
Жълти картони: Джеко, Дзаниоло, Коларов (Рома); Джан (Ювентус)