Ред Бул Залцбург съкруши Байерн Мюнхен с 3:0 в приятелска среща, която се игра на стадион "Ред Бул Арена" пред малко повече от 30 хиляди зрители.

Домакините тотално надиграха европейския клубен първенец през първото полувреме и се оттеглиха на почивка при сензационен, но напълно заслужен аванс от три чисти гола, реализирани от Мане, Сориано (дузпа) и Зул.

Най-впечатляващото обаче бе игровото предимство, което имаха възпитаниците на треньора Роджър Шмидт. Веднага след почивката Байерн можеше да получи и четвърти гол, но напречната греда спря удара с глава на Мане.

Двайсетина минути преди края път Ред Бул не получи очевидна дузпа, но пък домакините изпълниха несъществуваща дузпа малко след това. Нойер спаси удара на Кампъл и предотврати по-голям резил.

Петкратният европейски клубен шампион не приличаше на себе си нито в предни, нито в задни позиции и затова справедливо загуби срещата. В края на мача статистиката показа цели 18 удара на Ред Бул.

Преди началото на мача стана ясно, че Пеп Гуардиола е оставил извън състава невъзстановените Бастиан Швайнщайгер, Филип Лам, Ариен Робен и Франк Рибери.

Испанският специалист, който днес навърши 43 години, реши да опита експеримент, пускайки Хойберг като централен защитник, Боатенг като ляв бек, а Мартинес като централен бранител.

В петата минута Шакири центрира отдясно и Марио Гьотце свали хитро с глава назад към Давид Алаба, който стреля от движение покрай вратата. Около десетата минута Гуардиола реши да промени постройката си, залагайки на трима защитници - Данте, Мартинес и Боатенг, а Хойберг мина пред тях, оперирайки предимно като опорен полузащитник.

В 14-тата минута австрийците откриха резултата. Кевин Кампъл се отличи със страхотно отиграване в центъра на терена, чуквайки към Мане. Сенегалецът напредна, остана очи в очи с Мануел Нойер и го преодоля.

Малко след попадението Ред Бул получи крила. Кампъл се подигра с Боатенг и шутира, но Нойер не бе особено затруднен. При следващата си атака домакините получиха право да изпълнят дузпа, защото Данте събори Мане в наказателното поле, без да успее да играе с топката. Нойер хвана ъгъла, но изпълнението на Сориано бе перфектно - 2:0!

Пеп Гуардиола реагира и отново заложи на четирима защитници. Данте и Боатенг си партнираха в "сърцето на отбраната", Мартинес заигра като десен бек, а Алаба - като ляв краен бранител. След като испанецът бе разминат с лекота от Улмер, Гуардиола реши да смени местата на Хави и Боатенг. Това обаче не даде голям резултата, защото домакините продължиха да бъдат по-активни.

Бе изминал половин час игра, когато Томас Мюлер шутира в наказателното поле по диагонала. Топката стигна до Шакири на далечната греда, но швейцарецът не успя да засече в опразнената врата. Байерн сътвори нова добра акция по десния фланг, но изстрелът на Томас Мюлер профуча покрай вратата.

В 43-тата минута Кампъл изведе Мане по лявото крило и последният надбяга Боатенг, след което центрира към далечната греда. Там оставеният напълно сам Роберт Зул засече от седем метра във въздуха и матира Нойер.

Второто полувреме започна с мощен натиск на Ред Бул. Влезлият като резерва Бериша центрира меко в наказателното поле и от седем метра Мане засече с глава. За щастие на гостите, кълбото разтресе напречната греда! После Сориано бе изведен отляво и би по диагонала, но в ръцете на Нойер.

Отговорът на слисаните баварци не закъсня. Шакири изведе появилия се като смяна Марио Манджукич в наказателното поле, но топовният снаряд на хърватина намери вратаря Гулаши.

Австрийците продължаваха да бъдат изключително агресивни, влизайки твърдо за всяка първа топка. Кампъл получи пред наказателното поле, технично финтира бранител на германския колос и подаде към Сориано, чийто точен, но слаб удар не затрудни Нойер. Това бе 14-ти изстрел към вратата на германския страж в срещата. Нещо, което не му се е случвало нито веднъж в Бундеслигата през 2013 година до 53-тата минута.

След час игра баварците вкараха топката във вратата на своя опонент, но попадението на Томас Мюлер правилно бе отменено заради засада при паса на Тони Кроос.

Двайсетина минути преди края на редовното време Хойберг бутна Лазаро в наказателното поле на мюнхенци, но реферът не отсъди очевидната дузпа.

В 75-тата минута обаче реферът подари дузпа на Ред Бул. Боатенг спъна Кляйн точно на границата на наказателното поле, но съдията отсъди 11-метров наказателен удар. Кампъл застана зад топката, но Нойер спаси изстрела му.

В предни позиции баварците изглеждаха доста неориентирани и безидейни, като атаките на гостите бяха спирани с лекота от защитата на надъханите домакини. В 86-тата минута Манджукич засече с глава центриране на Кроос, но топката мина покрай целта.

Ред Бул Залцбург - Байерн Мюнхен  3:0

1:0  Садио Мане - 14'

2:0  Джонатан Сориано - 20', дузпа

3:0  Роберт Зул - 44'

Спасена дузпа: Нойер отразява удара на Кампъл - 76'

Ред Бул:  Гулаши, Улмер (Фоунтас - 78'), Рамальо, Швеглер (Кляйн - 46'), Хинтерегер, Ляйтгеб (Лазаро - 46'), Илсанкер (Бериша - 46'), Кампъл, Мане, Зул (Майлингер - 46'), Сориано (Рейна - 73')

Байерн:  Нойер, Данте, Боатенг, Мартинес (Рафиня - 46'), Алаба, Хойберг (Грийн - 76'), Кроос, Тиаго Алкантара, Шакири, Мюлер, Гьотце (Манджукич - 46')