Борусия Мьонхенгладбах разби Байерн Мюнхен с 3:1 в дерби от 15-ия кръг на Бундеслигата, играно на стадион "Борусия Парк". Това беше първа загуба на мюнхенци през този сезон в първенството.

Шампионите имаха предимство през първото полувреме, но не успяха да го материализират. Вратарят на Гладбах Ян Зомер направи добри спасявания, а Кингсли Коман нацели гредата.

Малко след подновяването на играта "жребците" откриха резултата чрез Оскар Вендт, а после Нойер и напречната греда спасиха гостите при шут на Вендт.

"Жребците" не спираха да атакуват и в рамките на три минути вкараха нови два гола, този път благодарение на Ларс Щиндъл и Фабиан Джонсън. Завърналият се от проточила се контузия Франк Рибери намали шест минути след влизането си като резерва, но Борусия защити аванса си без проблеми.

Интересното е, че през миналия сезон именно Гладбах беше единственият отбор в Бундеслигата, който не допусна гол срещу Байерн, печелейки четири точки срещу момчетата на Гуардиола.

След този кръг Борусия Мьонхенгладбах е на трето място с актив от 26 точки, докато Байерн остана с 40 пункта на върха.

Домакините започнаха много надъхано и тъкмо беше изминала една минута, когато Рафаел отправи изстрел от дистанция, но Мануел Нойер не беше затруднен.

Малко преди да изминат десет минути игра и гостите стигнаха до първото си положение. Хави Мартинес се извиси над всички и нанесе удар с глава, но кълбото мина покрай гредата.

Четвърт час след началото на двубой баварците сътвориха много добра многоходова акция. Капитанът Филип Лам пусна хитро за Роберт Левандовски в наказателното поле, но полякът би право в ръцете на Ян Зомер. Малко след това стражът на Гладбах спаси тупалка и на Томас Мюлер.

В средата на първото полувреме Левандовски отправи нов удар, но отново в ръцете на Зомер. Топката достигна до Кингсли Коман отдясно, който стреля от пет метра, но право в страничната греда!

До края на първата част домакините създадоха две добри положения. Първо Елведи стреля във вратаря, а после Дахуд би неточно.

Десетина минути след почивката Борусия откри резултата след хубава акция. Оскар Вендт чукна с петичка за Рафаел в наказателното поле и бразилецът му върна жеста. Той върна към своя съотборник и Вендт намери долния десен ъгъл с фалцов удар.

Байерн очевидно беше шокиран от попадението, защото в средата на втората част извади невероятен късмет. Ларс Щиндъл излезе на стрелкова позиция, но не се полакоми и пусна вдясно за напълно непокрития Юлиан Корб. Той стреля добре, но Нойер докосна топката, която се отби в напречната греда и излезе в корнер.

Гладбах обаче нанесе втори удар малко след това. Балонно центриране в наказателното поле обърка защитата на Байерн. Елведи изведе с глава Щиндъл, който се озова пред Бенатия и матира Нойер с удар от въздуха.

Още при следващата си атака Борусия направи аванса си класически. Корб пусна страхотен пас зад защитата на противника. Фабиан Джонсън излезе сам срещу Нойер и го преодоля с удар в долния лъв ъгъл!

Четвърт час преди края на редовното време Пеп Гуардиола извади централния си нападател Левандовски и пусна на негово място крилото Франк Рибери, който не беше играл в продължение на 269 дни.

Атаките на Байерн не се получаваха и въпреки по-голямото притежание на топката, пред вратата на Зомер не се случваше нищо интересно. Коман отправи фалцов удар с левачката, но покрай гредата.

В 81-та минута Байерн върна едно попадение. Рибери подаде за Мюлер, който се завъртя и пусна пас за Видал. Чилиецът изведе Рибери и французинът вкара първия си гол за сезона.

Влезлият като резерва Дърмич остана на добра позиция след пас на Вендт, но се забави и бранител на гостите изби топката.

Борусия Мьонхенгладбах - Байерн Мюнхен 3:1

1:0 Оскар Вендт - 54'
2:0 Ларс Щиндъл - 66'
3:0 Фабиан Джонсън - 68'
3:1 Франк Рибери - 81'

Гладбах: Зомер, Корб, Кристенсен, Елведи, Вендт, Нордтвайт, Джака, Дахуд (Марвин Шулц - 85'), Джонсън, Щиндъл (Торган Азар - 91'), Рафаел (Дърмич - 88')

Байерн: Нойер, Боатенг, Бенатия, Лам, Рафиня, Алонсо (Роде - 67'), Мартинес, Видал, Коман, Мюлер, Левандовски (Рибери - 75')