Байерн Мюнхен детронира Борусия Дортмунд за Купата на Германия, побеждавайки своя голям съперник с 2:1 в осминафинален мач от турнира.

Момчетата на Юп Хайнкес наложиха зверски натиск от самото начало и имаха пълно превъзходство през първата част в изиграната на стадион "Алианц Арена" среща. Джером Боатенг откри с глава в 12-ата минута а малко преди почивката Томас Мюлер удвои с технично изпълнение.

През второто полувреме мюнхенци видимо намалиха темпото и бяха наказани от Андрий Ярмоленко, който водеше атаката на "жълто-черните" в отсъствието на контузената звезда Пиер-Емерик Обамеянг. В добавеното време Исак можеше да изравни след рикошет в тялото на Боатенг, но домакините извадиха късмет.

Така Байерн постигна четвърти триумф над Борусия в последните седем срещи между двата отбора в надпреварата и преследва своя рекорден 19-и трофей в турнира.

Баварците бяха много близо до откриване на резултата още в третата минута, когато Артуро Видал засече с глава центриране отдясно на Мюлер, но разтресе напречната греда. След това Хамес Родригес отправи шут отблизо, но беше блокиран от Шмелцер.

Много груба грешка в защитата на Борусия позволи на Роберт Левандовски да излезе очи в очи с Бюрки и полякът опита да прехвърли вратаря на съперника, но без успех. Носителят на трофея имаше претенции за засада, но тя беше доволно покрита от Толян.

Тъкмо бяха изминали десетина минути игра, когато Байерн пропусна нова възможност. Франк Рибери напредна и когато всички очакваха французинът да подава, той отправи мощен снаряд в обсега на Бюрки. Вратарят боксира и Левандовски пробва добавка със странична ножица, но кълбото мина малко покрай десния страничен стълб.

Логичното се случи малко след това, когато Джером Боатенг откри резултата с глава. Интересното е, че централният защитник направи успешна добавка след удара в напречната греда на колегата си в сърцето на отбраната Никлас Зюле, който също стреля с глава секунди по-рано.

Десетина минути преди почивката Борусия най-после погледна в предни позиции и беше много близо до изравняване от нищото. Андрий Ярмоленко получи златна възможност, но се забави и Алаба изчисти малко пред голлинията неговия удар отблизо.

Байерн заслужено удвои преднината си в 40-ата минута чрез един от най-активните на терена Томас Мюлер. Той потърси Левандовски, получи от него и майсторски копна топката над падналия на земята Бюрки.

Няколко секунди след подновяването на играта Хамес засече от движение подаването на Рибери в наказателното поле, но Бюрки поправи грешката си и успя да спаси, а при изпълнението на корнера Зюле на намери целта. Малко след това Мюлер стреля с глава на втора греда, но стражът на рурци отново спаси.

При една от малкото възможности за гостите Кагава отправи неточен удар, след което прилична акция на гостите беше спряна заради засада. Бюрки пък отново трябваше да се намесва, този път след остро центриране на Мюлер към Левандовски.

Постепенно темпото на игра спадна и Дортмунд изненадващо се възползва от това. Шинджи Кагава центрира към далечната греда, където Андрий Ярмоленко нанесе точен удар с глава и изненада Свен Улрайх.

Борусия играеше доста по-добър футбол, в сравнение с първата част и търсеше своите възможности. Андре Шюрле отправи страховит диагонален изстрел, но кълбото профуча покрай лявата греда.

За да бъде драмата пълна, в 92-ата минута резервата Александър Исак финтира бранител и стреля от добра позиция, но топката се отби в тялото на Боатенг и мина на педя покрай гредата!

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/zUZRmhO4ZoE" frameborder="0" gesture="media" allow="encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд 2:1
1:0 Джером Боатенг - 12'
2:0 Томас Мюлер - 40'
2:1 Андрий Ярмоленко - 77'

Байерн Мюнхен: Улрайх, Зюле, Боатенг, Алаба, Кимих, Мартинес (Руди - 87'), Видал, Рибери (Коман - 61'), Хамес (Толисо - 75'), Мюлер, Левандовски

Борусия Дортмунд: Бюрки, Топрак, Бартра (Дахуд - 34'), Сократис, Шмелцер, Толян (Исак - 88'), Герейро (Шюрле - 57'), Вайгъл, Кагава, Пулишич, Ярмоленко