Байерн Мюнхен обърна Борусия Дортмунд от 0:2 до 4:2 в дербито на 24-ия кръг в германската Бундеслига, състояло се на стадион "Алианц Арена".

"Жълто-черните" предложиха истински футболен блицкриг до деветата минута, когато головата им машина Ерлинг Халанд матира Мануел Нойер за втори път, а играта на шампионите изобщо не се получаваше.

Роберт Левандовски обаче показа защо е Футболист №1 в света и защо съвсем скоро ще стане голмайстор №2 в историята на Бундеслигата. Полякът изравни до почивката, заковавайки шампионатните си попадения през кампанията на кота 30. Така той се доближи само на десет гола от половинвековния рекорд на Герд Мюлер.

Нивото през второто полувреме беше много по-ниско, което даде отражение и върху чистите голови ситуации. В края на срещата обаче Байерн показа класата си и заслужи успеха след попадения на Леон Горецка и Левандовски, оформил своя хеттрик.

След първия пълен обрат от 0:2 в Der Klassiker Байерн събра 55 точки и се върна на върха, докато Борусия Дортмунд е шести с 49 пункта след деветата си загуба за сезона в първенството.

Гостите сензационно откриха резултата 75 секунди след началния съдийски сигнал, когато Ерлинг Халанд получи пред дъгата, завъртя се и стреля мощно в долния десен ъгъл. Вратар №1 в света Мануел Нойер нямаше какво да стори, а и той беше подлъган от лек рикошет в крака на Джером Боатенг.

Леден душ поля баварците и в деветата минута, когато норвежката машина за голове на вестфалци отново порази целта. Този път Борусия сътвори бърза контраатака , при която Нико Шулц изведе Торган Азар, а белгиецът върна леко назад в пеналта за Халанд. Таранът отигра от движение и намери долния ляв ъгъл.

Играта на шампионите изобщо не се получаваше и незнайно защо те наблягаха на балонни центрирания. При едно от тях Лерой Сане опита да прехвърли Марвин Хитц на далечната греда от нищожен ъгъл, но кълбото излезе в аут. Не след дълго Леон Горецка спря майсторски на гърди за Роберт Левандовски, но неговият шут с левачката мина покрай десния страничен стълб.

В средата на второто полувреме Халанд можеше да вкара и хеттрик, ако беше получил топката! Той чакаше сам на далечната греда, но Тома Мюние направи много слаб пас за защитата на Байерн отдясно.

Още при следващата си акция баварците се върнаха в мача! Лерой Сане скри топката на Шулц с елементарен финт, отправи прострелно диагонално центриране по земя и Роберт Левандовски вкара отблизо своя 29-и гол в първенството този сезон.

Хитц спаси тупалка на Коман, а после Левандовски би високо. В 43-ата минута обаче реферът Марко Фриц правилно отсъди дузпа за домакините за нарушение на Махмуд Дахуд срещу Коман. Левандовски застана зад топката, намери долния ляв ъгъл по земя и стигна кота 30 в Бундеслигата този сезон.

В началото на второто полувреме основателни претенции на Марко Ройс за дузпа не бяха уважени, а реферът дори не си направи труда да види ситуацията на повторение. Последва далечен удар към вратата на Хитц, но вратарят на Борусия комично изпусна топката, след което грешката беше поправена.

Преди изтичането на час игра Борусия получи сериозен психологически удар, защото машината за голове Ерлинг Халанд получи контузия и беше заменен принудително.

Левандовски завърши много неточно след прекрасна работа на Сане, а четвърт час преди края на редовното време влезлият като резерва Серж Гнабри би покрай дясната греда.

Като цяло и двата отбора бяха под нивото си от първото полувреме, което беше разделено между тях. Кимих спечели корнер след рикошет, а при центрирането около флагчето Зюле би неточно с глава.

В 88-ата минута Байерн стигна до пълен обрат чрез Леон Горецка, вкарал от въздуха в долния ляв ъгъл. Гостите имаха претенции за нарушение срещу Емре Джан секунди по-рано, но такова не беше отсъдено.

Борусия нямаше сили дори да се вдигне на щурм, защото в 90-ата минута Левандовски оформи своя хеттрик с плътен нисък удар в долния ляв ъгъл.

Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд 4:2

0:1 Ерлинг Халанд - 2'
0:2 Ерлинг Халанд - 9'
1:2 Роберт Левандовски - 26'
2:2 Роберт Левандовски - 44', дузпа
3:2 Леон Горецка - 88'
4:2 Роберт Левандовски - 90'